Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Dla kogo pomoc z Agencji Rynku Rolnego?

Na obrazku: logo ARR. Źródło obrazka: arr.gov.pl

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich Agencja Rynku Rolnego ARR Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa beneficjenci wsparcia ARR

Dla kogo pomoc z Agencji Rynku Rolnego?

Agencja Rynku Rolnego w ramach swojej działalności realizuje wiele programów mających na celu promocję oraz wspieranie produkcji żywności wysokiej jakości. Jednym z nich jest unijne „Wsparcie rynku produktów pszczelich”.

W ramach działania „Wsparcie rynku produktów pszczelich” można uzyskać dofinansowanie w formie rekompensaty za wydatki poniesione wiele działań związanych z prowadzeniem pasieki. Aktualnie wsparciem w ramach unijnego programu zajmuje się Agencja Rynku Rolnego, realizująca trzyletni Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa.

W ramach aktualnie obowiązującego mechanizmu można ubiegać się o wsparcie w postaci refundacji wydatków poniesionych na: przeprowadzenie kursów, szkoleń i konferencji, zakup sprzętu pszczelarskiego, zakup leków do zwalczania warrozy, zakup przyczep służących do przewozu uli, zakup urządzeń laboratoryjnych, wykonanie analiz jakości miodu, zakup pszczół oraz wdrażanie szeroko pojętych środków badawczych.

Pomoc finansowa w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” jest kierowana do branży pszczelarskiej. Końcowymi odbiorcami wsparcia są gospodarstwa pasieczne, które posiadają weterynaryjny numer identyfikacyjny lub wpis do rejestru prowadzonego przez powiatowego lekarza weterynarii. Odbiorcą końcowym może być beneficjent wyłącznie w ramach jednej organizacji pszczelarskiej. Niemożliwe jest więc mnożenie środków wsparcia w sytuacji, gdy pszczelarz należy do kilku organizacji. Może ubiegać się wyłącznie o wsparcie w jednym miejscu. Warto w tym celu sprawdzić, które z tych organizacji ubiega się pomoc finansową w sposób najbardziej rzetelny i sprawny. Dzięki temu można zaoszczędzić sobie nerwów przy składaniu wniosków i później, gdy Agencja Rynku Rolnego zaczyna wypłacanie środków w ramach refundacji.

O refundację środków finansowych w ramach mechanizmu wsparcia mogą ubiegać się podmioty uprawnione, którymi, w zależności od rodzaju środka wsparcia są: związki i spółdzielnie pszczelarskie, zrzeszenia i stowarzyszenia pszczelarzy, grupy producentów rolnych funkcjonujące w zakresie działalności pszczelarskiej, a także instytucje badawcze, które zajmują się problematyką pszczelarską. O udział w tych działaniach nie mogą natomiast ubiegać się jednostki budżetowe, które mają inne źródła finansowania. Co więcej, o pomoc w formie refundacji nie mogą ubiegać się pszczelarze, którzy nie należą do żadnej z organizacji pszczelarskich.

Trzeba też pamiętać, że aby uzyskać pomoc trzeba najpierw wydać pieniądze. Nie jest to bowiem wsparcie w formie dofinansowania, a refundacja poniesionych kosztów. Aby otrzymać pomoc, pszczelarz musi mieć wszystkie zakupy udokumentowane w postaci faktur. Warto też pamiętać, że w wielu przypadkach pomoc jest uzależniona od liczby rodzin pszczelich znajdujących się w pasiece. W niektórych działaniach pszczelarz musi mieć na przykład 15 czy 30 rodzin pszczelich. Jest to warunek konieczny, dlatego też pszczelarz, którzy ma dwie czy trzy rodziny w niewielkiej, amatorskiej pasiece, nie może liczyć na dofinansowanie. W tej kwestii widoczne jest wyraźne faworyzowanie większych gospodarstw pszczelarskich, gdy tymczasem to właśnie te niewielkie inicjatywy często dużo bardziej potrzebują wsparcia z zewnątrz.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR. Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 5.11.2014 r.

Zobacz również:

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich na rok 2014

Termin składania projektu do Agencji Rynku Rolnego

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 dla osób niezrzeszonych

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 – zakup sprzętu

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 – zakup leków przeciw warrozie

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 - zakup pszczół

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 - zakup lawet do przewozu uli

Termin składania projektów do Agencji Rynku Rolnego mija 30 maja 2014 r.

Warunki mechanizmu "Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich" 2014/2015, 2015/2016

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2012/2013

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 6926

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie