Portal Pszczelarski

Produkcja kawy w Ameryce Łacińskiej a rola pszczół

Kawowce w Ameryce Łacińskiej

pszczelarstwo na świecie miód kawowy produkcja kawy a pszczoły

Jak informuje serwis RMF24.pl, na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences ukazał się artykuł, w którym międzynarodowy zespół naukowców bije na alarm, iż ocieplenie klimatu ma negatywny wpływ na uprawę kawy w Ameryce Łacińskiej. Co więcej, że obszar na którym uprawiana jest kawa może zmniejszyć się do połowy XXI wieku nawet do 73%! Jest jednak szansa, by trend ten się zmienił.

Cała nadzieja w pszczołach. To właśnie te owady naukowcy wskazują jako potencjalnych wybawicieli. Ich populacja i różnorodność może mieć pozytywny wpływ na wydajność plantacji, nawet na terenach, na których warunki uprawy są mniej korzystne. Przynajmniej tak wynika z badań, na które powołuje się ich autor - Pablo Imbach z International Center for Tropical Agricuture (CIAT).

Podstawową kwestią, również dla utrzymania różnorodności i prawidłowej liczby pszczół, pozostaje jednak ochrona lasów tropikalnych. Przewiduje się, że w 2050 roku udział terenów sprzyjających produkcji kawy w Ameryce Łacińskiej wzrośnie o 6% i wynosić będzie 97%. W tym czasie liczba gatunków pszczół prawdopodobnie zmniejszy się, ale pośród tych, które przetrwają, będą te, które charakteryzują się intensywnym zapylaniem kwiatów kakaowca, przyczyniając się tym samym do wzrostu zbiorów i przetrwania milionów ludzi, którzy żyją z uprawy kawy i miodu kawowego.

Źródło informacji:

RMF24.pl, Pszczoły uratują nam małą czarną?, http://www.rmf24.pl/nauka/news-pszczoly-uratuja-nam-mala-czarna,nId,2439531, Data publikacji: 2017.09.12, Data odczytu: 2017.09.14

Czytaj również:

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1723

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.