Produkcja kawy w Ameryce Łacińskiej a rola pszczół
Jak informuje serwis RMF24.pl, na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences ukazał się artykuł, w którym międzynarodowy zespół naukowców bije na alarm, iż ocieplenie klimatu ma negatywny wpływ na uprawę kawy w Ameryce Łacińskiej. Co więcej, że obszar na którym uprawiana jest kawa może zmniejszyć się do połowy XXI wieku nawet do 73%! Jest jednak szansa, by trend ten się zmienił.
Cała nadzieja w pszczołach. To właśnie te owady naukowcy wskazują jako potencjalnych wybawicieli. Ich populacja i różnorodność może mieć pozytywny wpływ na wydajność plantacji, nawet na terenach, na których warunki uprawy są mniej korzystne. Przynajmniej tak wynika z badań, na które powołuje się ich autor - Pablo Imbach z International Center for Tropical Agricuture (CIAT).
Podstawową kwestią, również dla utrzymania różnorodności i prawidłowej liczby pszczół, pozostaje jednak ochrona lasów tropikalnych. Przewiduje się, że w 2050 roku udział terenów sprzyjających produkcji kawy w Ameryce Łacińskiej wzrośnie o 6% i wynosić będzie 97%. W tym czasie liczba gatunków pszczół prawdopodobnie zmniejszy się, ale pośród tych, które przetrwają, będą te, które charakteryzują się intensywnym zapylaniem kwiatów kakaowca, przyczyniając się tym samym do wzrostu zbiorów i przetrwania milionów ludzi, którzy żyją z uprawy kawy i miodu kawowego.
Źródło informacji:
RMF24.pl, Pszczoły uratują nam małą czarną?, http://www.rmf24.pl/nauka/news-pszczoly-uratuja-nam-mala-czarna,nId,2439531, Data publikacji: 2017.09.12, Data odczytu: 2017.09.14
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 2339
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!