Portal Pszczelarski

Produkcja kawy w Ameryce Łacińskiej a rola pszczół

Kawowce w Ameryce Łacińskiej

pszczelarstwo na świecie miód kawowy produkcja kawy a pszczoły

Jak informuje serwis RMF24.pl, na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences ukazał się artykuł, w którym międzynarodowy zespół naukowców bije na alarm, iż ocieplenie klimatu ma negatywny wpływ na uprawę kawy w Ameryce Łacińskiej. Co więcej, że obszar na którym uprawiana jest kawa może zmniejszyć się do połowy XXI wieku nawet do 73%! Jest jednak szansa, by trend ten się zmienił.

Cała nadzieja w pszczołach. To właśnie te owady naukowcy wskazują jako potencjalnych wybawicieli. Ich populacja i różnorodność może mieć pozytywny wpływ na wydajność plantacji, nawet na terenach, na których warunki uprawy są mniej korzystne. Przynajmniej tak wynika z badań, na które powołuje się ich autor - Pablo Imbach z International Center for Tropical Agricuture (CIAT).

Podstawową kwestią, również dla utrzymania różnorodności i prawidłowej liczby pszczół, pozostaje jednak ochrona lasów tropikalnych. Przewiduje się, że w 2050 roku udział terenów sprzyjających produkcji kawy w Ameryce Łacińskiej wzrośnie o 6% i wynosić będzie 97%. W tym czasie liczba gatunków pszczół prawdopodobnie zmniejszy się, ale pośród tych, które przetrwają, będą te, które charakteryzują się intensywnym zapylaniem kwiatów kakaowca, przyczyniając się tym samym do wzrostu zbiorów i przetrwania milionów ludzi, którzy żyją z uprawy kawy i miodu kawowego.

Źródło informacji:

RMF24.pl, Pszczoły uratują nam małą czarną?, http://www.rmf24.pl/nauka/news-pszczoly-uratuja-nam-mala-czarna,nId,2439531, Data publikacji: 2017.09.12, Data odczytu: 2017.09.14

Czytaj również:

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2339

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Kaczka po mazursku

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Gospodarka wędrowna a zbieranie informacji o pożytkach

Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia – roślina miododajna

Czy pszczelarstwo jest innowacyjne?