Portal Pszczelarski

Zafrykanizowane pszczoły miodne

Na rysunku: obszar występowania zafrykanizowanej pszczoły miodnej. Źródło rysunku: columbia.edu/itc/cerc/danoff-burg/invasion_bio/inv_spp_summ/Apis_mellifera_scutellata.htm

pszczoła miodna zafrykanizowana pszczoła miodna afrykańska pszczoła miodna Apis mellifera scutellata Warwick Kerr zalety zafrykanizowanych pszczół miodnych wady zafrykanizowanych pszczół miodnych lek na warrozę pszczoła odporna na warrozę Varroa destructor

Zafrykanizowane pszczoły miodne

Poważnym problemem pszczelarstwa są choroby, które dziesiątkują nawet silne rodziny pszczele. Dlatego już od dawna badacze i hodowcy próbują tworzyć nowe odmiany pszczół, które mają być odporne na choroby, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu miodności. Czasem jednak coś idzie nie tak.

Tak właśnie było w przypadku wyhodowania odmiany nazywanej zafrykanizowaną pszczołą miodną (Apis mellifera scutellata). W 1956 roku pewien naukowiec Warwick Kerr wpadł na pomysł, by do wzmocnienia ras pszczół hodowanych w Brazylii wykorzystać pszczoły z kontynentu afrykańskiego. Wybrał się do Tanzanii, aby przywieźć matki pszczele z tamtejszych rojów. Pszczoły afrykańskie były niezwykle miodne, jednak ich wadą był wysoki poziom agresji.

Skąd ta agresja? Afrykańskie pszczelarstwo było dość prymitywne i polegało na wypalaniu gniazd i wybijaniu pszczół. Tylko wtedy można było wybrać bezpiecznie miód z gniazda. Łagodne roje, które nie broniły wystarczająco rodziny, poszły – nomen omen – na pierwszy ogień. Z pokolenia na pokolenie udawało się przetrwać jedynie tym pszczołom, które były agresywne i obronnie nastawione – po prostu nie pozwalały ludziom na zbliżanie się do gniazd.

Z biegiem czasu Apis mellifera scutellata stawały się coraz bardziej agresywne. Jednak pomimo to, były bardzo miodne – to właśnie przyciągnęło do Afryki doktora Kerra. Wybrał on kilkadziesiąt matek pszczelich i zabrał do Brazylii w celu wzmocnienia krajowych rodzin poprzez krzyżowanie ras. Jednak eksperymentu tego nie dokończył – spora liczba matek pszczelich, które powstały w wyniku krzyżowania uciekło na wolność. Pszczoły zaczęły szybko się rozprzestrzeniać (były nie tylko miodne, ale też wyjątkowo płodne), przez co szybko opanowały obie Ameryki i nie tylko. Do dziś zafrykanizowane pszczoły miodne są wyjątkowo agresywne, a kontakt z nimi może okazać się nie tylko niebezpieczny, ale też śmiertelny.

Pomimo tych wad, zafrykanizowane pszczoły miodne stają się częstym obiektem badań naukowców i pszczelarzy. Chodzi o ich jeszcze jedną zaletę – są nie tylko miodne i bardzo plenne, ale tez odporne na warrozę, czyli chorobę pszczół, na którą dotąd nie wynaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa. Być może szczegółowe badania tej właśnie odmiany pomogą badaczom w odnalezieniu skutecznego leku zwalczającego Varoa destructor.

Opracowano na podstawie:
Afrykańskie pszczoły zabójczynie i polskie pszczoły miodne, www.national-geographic.pl, 21.12.2010

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 14112

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Pierniczki na miodzie

Ciasteczka imbirowe z miodem

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich