Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół w gminie Chojna 2017

pszczelarstwo zachodniopomorskie wytrucie pszczół Stanisław Frąk Koło Pszczelarzy w Chojnie

W pobliżu wsi Krzymów (gmina Chojna, powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie) doszło dzisiaj (21.06.2017 r.) do tragedii. Wytrute zostały pszczoły w dwóch pasiekach.

Wśród poszkodowanych jest Stanisław Frąk, Prezes Koła Pszczelarzy w Chojnie. Posiadał on pasiekę w niedalekiej odległości od pola pszenicy, którą ktoś prawdopodobnie opryskał środkami ochrony roślin. Przez nieodpowiedzialne zachowanie kogoś (pszczelarze zgodnie twierdzą, że musiał to być rolnik) większość pszczół zamiast zbierać nektar leży martwa lub dogorywa przed ulami.

Gmina powołała już specjalną komisję, której zadaniem będzie wyjaśnienie sprawy i odnalezienie winnego tego zdarzenia. Choć pszczelarze szacują straty na co najmniej kilka tysięcy złotych, to nikt im nie zwróci czasu poświęconego na wieloletnią pracę w pasiece i życia ich pszczół.

Opracowano na podstawie:

Chojna24.pl, Tragedia pszczelarzy, rolnicy wytruli im pszczoły? [foto][video], http://www.chojna24.pl/2017/06/tragedia-pszczelarzy-rolnicy-wytruli-im.html, Data publikacji: 2017.06.21, Data odczytu: 2017.06.21

Youtube.com, Opryski na polach wytruły pszczoły [chojna24.pl], https://www.youtube.com/watch?v=H-7rZQxE-I0

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3721

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.