Portal Pszczelarski

Do czego wykorzystuje się wosk pszczeli?

Na zdjęciu: wosk pszczeli. Źródło zdjęcia: s4f109308e4879.img.gostorego.com/809E82/cdn/media/s4/f1/09/30/8e/48/79/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/y/e/yellow_beeswax_chunks_1.jpg

wosk pszczeli zastosowanie wosku pszczelego świeczka z wosku pszczelego węza pszczela lek na bazie wosku pszczelego kosmetyki na bazie wosku pszczelego

Do czego wykorzystuje się wosk pszczeli?

Wosk pszczeli to produkt prosto z ula, który można wykorzystać na wiele sposobów. Jest bardzo poszukiwany przez konsumentów, a dla pszczelarza stanowi źródło dodatkowego zarobku. Z wosku wykonuje się dzisiaj świece, węzy pszczele, dodaje się go do kosmetyków i preparatów leczniczych, a także używa do nabłyszczania podłóg.

Pierwszą rzeczą, która kojarzy się z naturalnym woskiem pszczelim są świece. Wykonywane są one bezpośrednio w pasiece. Świece mogą mieć naturalne kształty, mogą też przybierać bardzo ciekawe formy. Konsumenci bardzo chętnie kupują takie świece wykonane z naturalnego wosku, pomimo że są to produkty droższe od zwykłych świec, jakie możemy kupić w sklepach. Sekret popularności woskowych świec tkwi w ich naturalności, subtelnym zapachu, który przywodzi na myśl klimat ula, a także ciepłym i przyjaznym świetle. Świece z naturalnego wosku największy zbyt mają przed świętami Bożego Narodzenia oraz w innych okresach roku, obfitujących w okazje do obdarowania najbliższych. Naturalna świeca to bowiem wyjątkowy, naturalny oraz zdrowy prezent. Naturalne świece woskowe są również od stuleci wykorzystywane w kościołach podczas uroczystych nabożeństw.

Naturalna węza dużo lepsza niż plastikowa
Naturalny wosk pszczeli jest również powszechnie wykorzystywany do produkcji węzy pszczelej. Choć węza doczekała się swojego sztucznego (plastikowego) oraz tańszego odpowiednika, nadal naturalna woskowa węza cieszy się największym zainteresowaniem wśród pszczelarzy. Węza plastikowa może bowiem sprawiać, że produkcja miodu w ulu w pewnym stopniu się obniży. Warto też wziąć pod uwagę, że naturalność w wielu pasiekach to podstawa i wielu pszczelarzy stawia na naturalne produkty, które chce wykorzystywać do produkcji prawdziwego miodu. Pszczelarstwo to działalność sprawdzona przez pokolenia, wielu adeptów tego zawodu wychodzi więc z założenia, że lepsze jest wrogiem dobrego. Skoro naturalna węza sprawdzała się od zawsze, nie ma sensu zastępować jej węzą wykonaną z plastiku.

Woskowanie, nabłyszczanie
Zastosowanie wosku pszczelego to także przemysł chemiczny, produkujący różnego rodzaju pasty do podłóg i nabłyszczacze. Zauważmy, że na wielu takich produktach możemy znaleźć napis – na bazie wosku pszczelego. Wosk ma duże właściwości nabłyszczające, a przy tym jest w stu procentach naturalny. Sprawia też, że podłogi nim pokryte wydają delikatny miodowy zapach. Jeśli więc chcemy, by nasze podłogi były nie tylko lśniące i idealnie gładkie, ale też bezpieczne dla użytkowników, warto postawić na naturalne produkty na bazie wosku pszczelego.

Kosmetyki i środki lecznicze
Wosk pszczeli jest tez dość powszechnie wykorzystywany w produkcji leków i kosmetyków. Szczególnie dobrze sprawdza się jako składnik balsamów, pomadek do usta czy środków do pielęgnacji włosów. Tu również na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim wygładzające i nabłyszczające właściwości wosku. Doskonale wosk pszczeli sprawdza się jako środek wspomagający leczenie chorób skóry, zarówno tych mających podłoże alergiczne, jak i tych dużo bardziej poważnych. Regularne stosowanie preparatów (maści, kremów) zawierających wosk pszczeli pozwala na szybkie uzyskanie bardzo dobrych efektów leczniczych.

Zobacz również:

Jak wykonać świeczkę z wosku pszczelego?

Pasta do malowania drewna na bazie wosku pszczelego

Jak pszczoły produkują wosk?

Węza pszczela

Domowe sposoby wytapiania wosku pszczelego

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 69514

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2014-11-24 13:29:15

Przy kosmetykach faktycznie dosyć często można spotkać wosk pszczeli, podobnie jak miód.



  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Podstawowe cechy produkcyjne pszczół miodnych - rozwój wiosenny, zdolność budowania plastrów i zimotrwałość

Marketing pszczelarski – opakowanie miodu

Zgoda na sprzedaż bezpośrednią produktów pszczelich – jak ją uzyskać?

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku