Portal Pszczelarski

Wyrok ws. likwidacji uli przez pszczelarza z Zawoi 2017

pszczelarstwo małopolskie likwidacja uli Czesław Kudzia pszczelarz z Zawoi

Czesław Kudzia to pszczelarz z Zawoi z przeszło 40-letnim doświadczeniem, o którym głośno jest od 2013 r. To wówczas pszczelarz popadł z sąsiadami w konflikt, którego finał miał miejsce w sądzie. Całe zamieszanie dotyczyło pszczół pana Czesława, które przeszkadzały sąsiadom (mimo zachowania wymaganych odległości od zabudowań).

Na łamach Portalu Pszczelarskiego informowaliśmy o całej sprawie. Zarówno o samym zajściu, jak również i o pomocy prawnej i grupie wsparcia na Facebooku dla pszczelarza.

W sądzie sąsiad pana Czesława przedstawił zaświadczenie o uczuleniu na jad pszczeli, wnosząc pozew o usunięcie uli. W ubiegłym roku Sąd Rejonowy w Suchej Beskidzkiej nakazał wówczas 75-letniemu pszczelarzowi likwidację całej pasieki, mimo iż pszczelarz prowadził ją dużo wcześniej niż pojawili się jacykolwiek sąsiedzi. Sędziowie z Sądu w Suchej Beskidzkiej argumentowali swoją decyzję tym, że osoby które budowały i przebudowywały domy w sąsiedztwie wcale nie musiały wiedzieć o istnieniu w pobliżu uli z pszczołami.

W środę 31 maja 2017 r. Sąd Okręgowy w Krakowie uchylił wyrok Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej. Sędzia uznał, że trzeba pójść na kompromis i przychylił się do zastosowania ugody między zwaśnionymi stronami, wskazując, że pszczelarz może mieć na swojej działce 5 zasiedlonych uli i jeden zapasowy. Wcześniej miał ich 12.

Opracowano na podstawie:

Wyborcza.pl, Sąsiedzi żądali likwidacji pasieki. Sąd wydał wyrok, http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21889980,sasiedzi-zadali-likwidacji-pasieki-sad-wydal-wyrok.html, Data publikacji: 2017.05.31, Data odczytu: 2017.06.03

Zobacz również:

Likwidacja uli pszczelarza z Zawoi 2016

Wyrok Sądu ws. likwidacji uli pszczelarza z Zawoi 2016

Pomoc prawna dla pszczelarza z Zawoi

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3448

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Nan-e qandi

Chałka z szafranem i miodem

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Wigilijne łazanki na bogato