Portal Pszczelarski

Wyrok ws. likwidacji uli przez pszczelarza z Zawoi 2017

pszczelarstwo małopolskie likwidacja uli Czesław Kudzia pszczelarz z Zawoi

Czesław Kudzia to pszczelarz z Zawoi z przeszło 40-letnim doświadczeniem, o którym głośno jest od 2013 r. To wówczas pszczelarz popadł z sąsiadami w konflikt, którego finał miał miejsce w sądzie. Całe zamieszanie dotyczyło pszczół pana Czesława, które przeszkadzały sąsiadom (mimo zachowania wymaganych odległości od zabudowań).

Na łamach Portalu Pszczelarskiego informowaliśmy o całej sprawie. Zarówno o samym zajściu, jak również i o pomocy prawnej i grupie wsparcia na Facebooku dla pszczelarza.

W sądzie sąsiad pana Czesława przedstawił zaświadczenie o uczuleniu na jad pszczeli, wnosząc pozew o usunięcie uli. W ubiegłym roku Sąd Rejonowy w Suchej Beskidzkiej nakazał wówczas 75-letniemu pszczelarzowi likwidację całej pasieki, mimo iż pszczelarz prowadził ją dużo wcześniej niż pojawili się jacykolwiek sąsiedzi. Sędziowie z Sądu w Suchej Beskidzkiej argumentowali swoją decyzję tym, że osoby które budowały i przebudowywały domy w sąsiedztwie wcale nie musiały wiedzieć o istnieniu w pobliżu uli z pszczołami.

W środę 31 maja 2017 r. Sąd Okręgowy w Krakowie uchylił wyrok Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej. Sędzia uznał, że trzeba pójść na kompromis i przychylił się do zastosowania ugody między zwaśnionymi stronami, wskazując, że pszczelarz może mieć na swojej działce 5 zasiedlonych uli i jeden zapasowy. Wcześniej miał ich 12.

Opracowano na podstawie:

Wyborcza.pl, Sąsiedzi żądali likwidacji pasieki. Sąd wydał wyrok, http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21889980,sasiedzi-zadali-likwidacji-pasieki-sad-wydal-wyrok.html, Data publikacji: 2017.05.31, Data odczytu: 2017.06.03

Zobacz również:

Likwidacja uli pszczelarza z Zawoi 2016

Wyrok Sądu ws. likwidacji uli pszczelarza z Zawoi 2016

Pomoc prawna dla pszczelarza z Zawoi

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3703

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pszczelarz a faktura VAT RR

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich