Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Wyrok ws. likwidacji uli przez pszczelarza z Zawoi 2017

pszczelarstwo małopolskie likwidacja uli Czesław Kudzia pszczelarz z Zawoi

Czesław Kudzia to pszczelarz z Zawoi z przeszło 40-letnim doświadczeniem, o którym głośno jest od 2013 r. To wówczas pszczelarz popadł z sąsiadami w konflikt, którego finał miał miejsce w sądzie. Całe zamieszanie dotyczyło pszczół pana Czesława, które przeszkadzały sąsiadom (mimo zachowania wymaganych odległości od zabudowań).

Na łamach Portalu Pszczelarskiego informowaliśmy o całej sprawie. Zarówno o samym zajściu, jak również i o pomocy prawnej i grupie wsparcia na Facebooku dla pszczelarza.

W sądzie sąsiad pana Czesława przedstawił zaświadczenie o uczuleniu na jad pszczeli, wnosząc pozew o usunięcie uli. W ubiegłym roku Sąd Rejonowy w Suchej Beskidzkiej nakazał wówczas 75-letniemu pszczelarzowi likwidację całej pasieki, mimo iż pszczelarz prowadził ją dużo wcześniej niż pojawili się jacykolwiek sąsiedzi. Sędziowie z Sądu w Suchej Beskidzkiej argumentowali swoją decyzję tym, że osoby które budowały i przebudowywały domy w sąsiedztwie wcale nie musiały wiedzieć o istnieniu w pobliżu uli z pszczołami.

W środę 31 maja 2017 r. Sąd Okręgowy w Krakowie uchylił wyrok Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej. Sędzia uznał, że trzeba pójść na kompromis i przychylił się do zastosowania ugody między zwaśnionymi stronami, wskazując, że pszczelarz może mieć na swojej działce 5 zasiedlonych uli i jeden zapasowy. Wcześniej miał ich 12.

Opracowano na podstawie:

Wyborcza.pl, Sąsiedzi żądali likwidacji pasieki. Sąd wydał wyrok, http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21889980,sasiedzi-zadali-likwidacji-pasieki-sad-wydal-wyrok.html, Data publikacji: 2017.05.31, Data odczytu: 2017.06.03

Zobacz również:

Likwidacja uli pszczelarza z Zawoi 2016

Wyrok Sądu ws. likwidacji uli pszczelarza z Zawoi 2016

Pomoc prawna dla pszczelarza z Zawoi

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3993

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie