Portal Pszczelarski

Pasieka w Krakowie? Jest zgoda radnych!

pszczelarstwo małopolskie pszczelarstwo w Krakowie pasieka miejska pasieka miejska w Krakowie zakładanie pasieki

Jak informuje krakowski oddział Gazety Wyborczej, przyjęte w dniu wczorajszym zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Krakowa umożliwią mieszkańcom zakładanie pasiek na terenie Krakowa. 

Radni długo przedkładali argumenty za i przeciw zgodzie na stawianie uli w Krakowie. Wśród najpoważniejszych argumentów przeciwko było potencjalne zagrożenie ze strony pszczół dla osób uczulonych na jad pszczeli i dzieci. Mimo poddania pod wątpliwość tego argumentu, krakowscy radni opowiedzieli się za przyjęciem korzystnych dla pszczelarzy miejskich zmian.

Czy są jakieś wytyczne dla zakładania pasieki w Krakowie? Oczywiście! Jest ich kilka. Przede wszystkim, jednocześnie:

- ule będą mogły być stawiane wyłącznie na dachach budynków nie wyższych niż 5-6 kondygnacji, 5 metrów od krawędzi dachu,

- jedno pasieczysko nie będzie mogło liczyć więcej niż 5 pni pszczelich,

- każda pasiekę trzeba będzie zarejestrować u powiatowego lekarza weterynarii oraz w Urzędzie Miasta Krakowa,

- konieczne będzie uzyskanie zgody zarządcy budynku na lokalizację pasieki oraz zobowiązania się do natychmiastowego przeniesienia uli w przypadku interwencji lub skarg mieszkańców,

- każda pasieka będzie musiała być zabezpieczona przed dostępem do niej przypadkowych osób,

- na każdym pasieczysku będzie musiał znajdować się zbiornik z wodą.

Choć wymogów jest sporo to warto zauważyć, że dzięki nim łatwiej będzie prowadzić pasiekę w Krakowie. Łatwiej, bo będzie wiadomo co można, a czego nie można.

Opracowano na podstawie:

Wyborcza.pl, Na krakowskich dachach staną pasieki. Przybędzie miodu w mieście, http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21892957,na-krakowskich-dachach-stana-pasieki-przybedzie-miodu-w-miescie.html, Data publikacji: 2017.05.31, Data odczytu: 2017.06.01

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4035

Komentarze z forum pszczelarskiego

arek 2017-06-04 08:56:16

Ciekawe jak zareagują mieszkańcy Krakowa i czy smog nie będzie pszczołom przeszkadzać.  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.