Portal Pszczelarski

Pasieka w Krakowie? Jest zgoda radnych!

pszczelarstwo małopolskie pszczelarstwo w Krakowie pasieka miejska pasieka miejska w Krakowie zakładanie pasieki

Jak informuje krakowski oddział Gazety Wyborczej, przyjęte w dniu wczorajszym zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Krakowa umożliwią mieszkańcom zakładanie pasiek na terenie Krakowa. 

Radni długo przedkładali argumenty za i przeciw zgodzie na stawianie uli w Krakowie. Wśród najpoważniejszych argumentów przeciwko było potencjalne zagrożenie ze strony pszczół dla osób uczulonych na jad pszczeli i dzieci. Mimo poddania pod wątpliwość tego argumentu, krakowscy radni opowiedzieli się za przyjęciem korzystnych dla pszczelarzy miejskich zmian.

Czy są jakieś wytyczne dla zakładania pasieki w Krakowie? Oczywiście! Jest ich kilka. Przede wszystkim, jednocześnie:

- ule będą mogły być stawiane wyłącznie na dachach budynków nie wyższych niż 5-6 kondygnacji, 5 metrów od krawędzi dachu,

- jedno pasieczysko nie będzie mogło liczyć więcej niż 5 pni pszczelich,

- każda pasiekę trzeba będzie zarejestrować u powiatowego lekarza weterynarii oraz w Urzędzie Miasta Krakowa,

- konieczne będzie uzyskanie zgody zarządcy budynku na lokalizację pasieki oraz zobowiązania się do natychmiastowego przeniesienia uli w przypadku interwencji lub skarg mieszkańców,

- każda pasieka będzie musiała być zabezpieczona przed dostępem do niej przypadkowych osób,

- na każdym pasieczysku będzie musiał znajdować się zbiornik z wodą.

Choć wymogów jest sporo to warto zauważyć, że dzięki nim łatwiej będzie prowadzić pasiekę w Krakowie. Łatwiej, bo będzie wiadomo co można, a czego nie można.

Opracowano na podstawie:

Wyborcza.pl, Na krakowskich dachach staną pasieki. Przybędzie miodu w mieście, http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21892957,na-krakowskich-dachach-stana-pasieki-przybedzie-miodu-w-miescie.html, Data publikacji: 2017.05.31, Data odczytu: 2017.06.01

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4202

Komentarze z forum pszczelarskiego

arek 2017-06-04 08:56:16

Ciekawe jak zareagują mieszkańcy Krakowa i czy smog nie będzie pszczołom przeszkadzać.  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bigos staropolski na winie z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Wigilijne łazanki na bogato

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie