Portal Pszczelarski

Pasieka w Krakowie? Jest zgoda radnych!

pszczelarstwo małopolskie pszczelarstwo w Krakowie pasieka miejska pasieka miejska w Krakowie zakładanie pasieki

Jak informuje krakowski oddział Gazety Wyborczej, przyjęte w dniu wczorajszym zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Krakowa umożliwią mieszkańcom zakładanie pasiek na terenie Krakowa. 

Radni długo przedkładali argumenty za i przeciw zgodzie na stawianie uli w Krakowie. Wśród najpoważniejszych argumentów przeciwko było potencjalne zagrożenie ze strony pszczół dla osób uczulonych na jad pszczeli i dzieci. Mimo poddania pod wątpliwość tego argumentu, krakowscy radni opowiedzieli się za przyjęciem korzystnych dla pszczelarzy miejskich zmian.

Czy są jakieś wytyczne dla zakładania pasieki w Krakowie? Oczywiście! Jest ich kilka. Przede wszystkim, jednocześnie:

- ule będą mogły być stawiane wyłącznie na dachach budynków nie wyższych niż 5-6 kondygnacji, 5 metrów od krawędzi dachu,

- jedno pasieczysko nie będzie mogło liczyć więcej niż 5 pni pszczelich,

- każda pasiekę trzeba będzie zarejestrować u powiatowego lekarza weterynarii oraz w Urzędzie Miasta Krakowa,

- konieczne będzie uzyskanie zgody zarządcy budynku na lokalizację pasieki oraz zobowiązania się do natychmiastowego przeniesienia uli w przypadku interwencji lub skarg mieszkańców,

- każda pasieka będzie musiała być zabezpieczona przed dostępem do niej przypadkowych osób,

- na każdym pasieczysku będzie musiał znajdować się zbiornik z wodą.

Choć wymogów jest sporo to warto zauważyć, że dzięki nim łatwiej będzie prowadzić pasiekę w Krakowie. Łatwiej, bo będzie wiadomo co można, a czego nie można.

Opracowano na podstawie:

Wyborcza.pl, Na krakowskich dachach staną pasieki. Przybędzie miodu w mieście, http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21892957,na-krakowskich-dachach-stana-pasieki-przybedzie-miodu-w-miescie.html, Data publikacji: 2017.05.31, Data odczytu: 2017.06.01

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3478

Komentarze z forum pszczelarskiego

arek

2017-06-04 08:56:16

Ciekawe jak zareagują mieszkańcy Krakowa i czy smog nie będzie pszczołom przeszkadzać.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.