Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Jak chronić ramki z woszczyzną przed motylicą?

Na zdjęciu: barciak większy (Galleria mellonella). Źródło zdjęcia: beesinfrance.com/wp-content/uploads/2010/06/Greater-wax-moth-adult.jpg

motylica motylica woskowa szkodnik wosku barciak mniejszy barciak większy wosk zwalczanie motylicy

Motylica woskowa zalęga się w ulu, składa jaja na starych plastrach i odżywia się woskiem. Jest więc to z punktu widzenia pszczelarza szkodnik, z którym trzeba walczyć wszelkimi możliwymi metodami.

Jeśli pszczelarz zauważy na plastrach ślady bytowania motylicy, powinien podjąć wszelkie środki ostrożności i zapobiegać jej rozprzestrzeniania. Po pierwsze, plastry z woskiem należy magazynować w temperaturze nie wyższej niż 10 stopni Celsjusza – optymalna temperatura to koło 6 stopni. Plastry trzeba wieszać w przewiewnym miejscu, aby nie były narażone na wilgoć. Dobrym sposobem jest zabezpieczenie ramek za pomocą oprysku z płynnej siarki albo poprzez spalanie siarki w szczelnym pomieszczeniu, w którym znajdują się plastry. Musimy jednak pamiętać, że siarka szkodzi dorosłym postaciom szkodnika, nie ma natomiast negatywnego wpływu na jaja. Takie opryski i spalanie trzeba więc powtarzać regularnie co trzy tygodnie.

Skuteczne działanie zapobiegające zalęganiu się motylicy woskowej to trzymanie plastrów w szczelnie zamkniętej szafce, w której dodatkowo wstawiamy pojemnik z 60-procentowym roztworem kwasu octowego. Wewnątrz powinna znajdować się pływająca chusteczka, której zadaniem jest pełnienie roli knota. Przechowywanie plastrów w szczelnie zamkniętych pojemnikach ma jednak racje bytu wyłącznie wtedy, gdy motylica nie zdążyła złożyć na nich jaj. Można tez wspomóc szafki za pomocą odpowiednich roślin, odstraszających motylicę – mogą to być orzechy kaskowe oraz liście paproci lub piołunu. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych pasożytów i szkodników, także w tym przypadku prewencja jest lepsza niż późniejsze tępienie. Konieczne jest więc robienie regularnych przeglądów plastrów i usuwanie pojedynczych larw za każdym razem, jak tylko się pojawią.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 160

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 23619

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2013-11-24 13:52:02

Są jakieś środki chemiczne które przeciwdziałają motylicy?

Łukasz87

2014-08-24 20:08:38

środki chemiczne są, ja w tym sezonie testuję mrożenie. Wkładam ramki na 24h do mroźni. Mam nadzieję że pomoże.

blondynekkrk

2014-08-25 09:17:06

Do mroźni? Posiadasz specjalne pomieszczenie, czy to z racji prowadzenia jakiegoś innego biznesu?

Pesus

2016-10-09 17:52:56

Jak już wdarła sie motylica to jedyny sposob by cokolwiek uratowac!
https://www.youtube.com/watch?v=igwpHMKBF9Y

oro54

2016-10-09 23:12:03

Wymrażanie ramek stosuje się już od wielu lat i nie potrzeba do tego specjalnych komór chłodniczych. Wystarcza do tego tradycyjna duża zamrażarka. Osobiście posiadam zamrażarkę o pojemności trzystu litrów jeszcze z czasów PRL i służy mi doskonale. Jednorazowo wkładam do niej 54 plastry wielkopolskie i wymrażam dobę lub dwie(w zależności od mojego wolnego czasu) w temperaturze około -20 stopni C. Dezynfekcja i gwarancja, że nie pojawią się barciaki. Wszystkie formy rozwojowe barciaków zostają zlikwidowane. Zamrażarka jest wykorzystywana w sezonie głównie do wymrażania mrażania odebranego pyłku.

Pesus

2016-10-22 19:57:43

Jak juz motylica weszla to w taki sposob mozna sobie z nia poradzic:

https://www.youtube.com/watch?v=igwpHMKBF9Y

SlawekW

2018-08-16 21:58:26

Czym zabezpieczyć ramki przed motylicą? Nie chodzi mi o wymrażanie, bo nie mam do tego zamrażarki. Interesuje mnie skuteczny sposób i tani, bo nie mam zamiaru wydawać kupę kasy na jakieś tam drogie środki. Pomoże ktoś?

SlawekW

2018-08-20 22:35:20

Już nieaktualne, bo na innym forum solidny pszczelarz już pomógł i szczegółowo opisał co robić w takim przypadku. Z pszczelarskim pozdrowieniem Sławek

blondynekkrk

2018-08-25 12:51:09

SlawekW, podziel się z nami tą informacją :) PS. Na drugi raz lepiej jak utworzyć nowy temat. Łatwiej będzie się w tym odnaleźć...

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.