Portal Pszczelarski

Jak chronić ramki z woszczyzną przed motylicą?

Na zdjęciu: barciak większy (Galleria mellonella). Źródło zdjęcia: beesinfrance.com/wp-content/uploads/2010/06/Greater-wax-moth-adult.jpg

motylica motylica woskowa szkodnik wosku barciak mniejszy barciak większy wosk zwalczanie motylicy

Motylica woskowa zalęga się w ulu, składa jaja na starych plastrach i odżywia się woskiem. Jest więc to z punktu widzenia pszczelarza szkodnik, z którym trzeba walczyć wszelkimi możliwymi metodami.

Jeśli pszczelarz zauważy na plastrach ślady bytowania motylicy, powinien podjąć wszelkie środki ostrożności i zapobiegać jej rozprzestrzeniania. Po pierwsze, plastry z woskiem należy magazynować w temperaturze nie wyższej niż 10 stopni Celsjusza – optymalna temperatura to koło 6 stopni. Plastry trzeba wieszać w przewiewnym miejscu, aby nie były narażone na wilgoć. Dobrym sposobem jest zabezpieczenie ramek za pomocą oprysku z płynnej siarki albo poprzez spalanie siarki w szczelnym pomieszczeniu, w którym znajdują się plastry. Musimy jednak pamiętać, że siarka szkodzi dorosłym postaciom szkodnika, nie ma natomiast negatywnego wpływu na jaja. Takie opryski i spalanie trzeba więc powtarzać regularnie co trzy tygodnie.

Skuteczne działanie zapobiegające zalęganiu się motylicy woskowej to trzymanie plastrów w szczelnie zamkniętej szafce, w której dodatkowo wstawiamy pojemnik z 60-procentowym roztworem kwasu octowego. Wewnątrz powinna znajdować się pływająca chusteczka, której zadaniem jest pełnienie roli knota. Przechowywanie plastrów w szczelnie zamkniętych pojemnikach ma jednak racje bytu wyłącznie wtedy, gdy motylica nie zdążyła złożyć na nich jaj. Można tez wspomóc szafki za pomocą odpowiednich roślin, odstraszających motylicę – mogą to być orzechy kaskowe oraz liście paproci lub piołunu. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych pasożytów i szkodników, także w tym przypadku prewencja jest lepsza niż późniejsze tępienie. Konieczne jest więc robienie regularnych przeglądów plastrów i usuwanie pojedynczych larw za każdym razem, jak tylko się pojawią.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 160

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 46509

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2013-11-24 13:52:02

Są jakieś środki chemiczne które przeciwdziałają motylicy?

Łukasz87 2014-08-24 20:08:38

środki chemiczne są, ja w tym sezonie testuję mrożenie. Wkładam ramki na 24h do mroźni. Mam nadzieję że pomoże.

blondynekkrk 2014-08-25 09:17:06

Do mroźni? Posiadasz specjalne pomieszczenie, czy to z racji prowadzenia jakiegoś innego biznesu?

Pesus 2016-10-09 17:52:56

Jak już wdarła sie motylica to jedyny sposob by cokolwiek uratowac!
https://www.youtube.com/watch?v=igwpHMKBF9Y

oro54 2016-10-09 23:12:03

Wymrażanie ramek stosuje się już od wielu lat i nie potrzeba do tego specjalnych komór chłodniczych. Wystarcza do tego tradycyjna duża zamrażarka. Osobiście posiadam zamrażarkę o pojemności trzystu litrów jeszcze z czasów PRL i służy mi doskonale. Jednorazowo wkładam do niej 54 plastry wielkopolskie i wymrażam dobę lub dwie(w zależności od mojego wolnego czasu) w temperaturze około -20 stopni C. Dezynfekcja i gwarancja, że nie pojawią się barciaki. Wszystkie formy rozwojowe barciaków zostają zlikwidowane. Zamrażarka jest wykorzystywana w sezonie głównie do wymrażania mrażania odebranego pyłku.

Pesus 2016-10-22 19:57:43

Jak juz motylica weszla to w taki sposob mozna sobie z nia poradzic:

https://www.youtube.com/watch?v=igwpHMKBF9Y

SlawekW 2018-08-16 21:58:26

Czym zabezpieczyć ramki przed motylicą? Nie chodzi mi o wymrażanie, bo nie mam do tego zamrażarki. Interesuje mnie skuteczny sposób i tani, bo nie mam zamiaru wydawać kupę kasy na jakieś tam drogie środki. Pomoże ktoś?

SlawekW 2018-08-20 22:35:20

Już nieaktualne, bo na innym forum solidny pszczelarz już pomógł i szczegółowo opisał co robić w takim przypadku. Z pszczelarskim pozdrowieniem Sławek

blondynekkrk 2018-08-25 12:51:09

SlawekW, podziel się z nami tą informacją :) PS. Na drugi raz lepiej jak utworzyć nowy temat. Łatwiej będzie się w tym odnaleźć...  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kurczak w różowej marynacie

Kluski leniwe w sosie maślano-miodowym

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie