Portal Pszczelarski

Jak zabezpieczyć ule przed kradzieżą? Propozycja od Gannet Guard System

Treść artykułu pochodzi z mailingu Gannet Guard Systems z dnia 2017.05.19

Gannet Guard System kradzież uli nadajnik GPS w ulu lokalizator GSM w ulu zabezpieczenie uli przed kradzieżą

Pszczoły są tak cenne, że kradzione są całe ule! Hodowcy mają jednak nowy sposób na złodziei.

Wraz z coraz częstszymi incydentami masowego wymierania pszczół, rośnie też liczba kradzieży niestrzeżonych pasiek. Hodowcy broniąc się przed stratami idącymi w tysiące złotych sięgają po systemy lokalizowania uli. "W Polsce wymarło już prawie 50 proc. pszczół. To dramat dla wielu pszczelarzy i gigantyczne straty. Muszę zabezpieczać pasiekę. Obawiam się, że moje pszczoły zostaną skradzione przez nieuczciwych, zdesperowanych hodowców z innych rejonów. Przecież nikt z lokalnych nie byłby tak głupio zuchwały." – zauważa jeden z pszczelarzy.

Tego typu głosy coraz częściej słychać w branży. "Od początku mojej działalności spotykałem się z problemem kradzieży uli, jednak praktyki te nasiliły się dopiero w ostatnich latach, kiedy głośno zaczęto mówić o wymieraniu pszczół" - stwierdza wprost Zygmunt Grembowski, pszczelarz z miejscowości Karlino w województwie zachodniopomorskim. "Sam miałem taki przypadek - ktoś próbował ukraść jeden z moich uli. Na szczęście pszczoły przystąpiły do obrony pasieki. Zniechęceni tym złodzieje porzucili zdobycz kilkanaście metrów od miejsca, w którym znajdował się ul" – dodaje. 

Wartość jednego ula pełnego pszczół i miodu to w jednym sezonie nawet ok. 1400 zł (biorąc pod uwagę koszt miodu, ramek, ula i owadów). Dodatkowym czynnikiem zachęcającym do kradzieży jest fakt, że rynek, w związku z malejącą liczbą pszczół, nie zapewnia odpowiedniej podaży owadów. Skuteczne zabezpieczanie pasiek przed zakusami złodziei nie jest łatwe. 

W grę wchodzą rozwiązania mechaniczne (od kłódek po metalowe konstrukcje zapobiegające podniesieniu daszków uli) czy fotopułapki, ale ich skuteczność jest wątpliwa. Znacznie efektywniejsze są systemy monitoringu, które pozwalają namierzyć przestępców i odnaleźć skradziony obiekt. "Takie systemy, wykorzystywane najczęściej w samochodach, przesyłkach czy kontenerach, równie dobrze sprawdzają się do zabezpieczania uli" - przekonuje Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems. "Dotarły do nas głosy zaniepokojonych hodowców szukających sposobu na zabezpieczenie swojego mienia i możliwość odzyskania skradzionych pasiek oraz pszczół. Idealnym rozwiązaniem jest w takim przypadku niewielki lokalizator GPS/GSM" – dodaje.

Lokalizatory posiadają własne wewnętrzne zasilanie, pozwalające na pracę nawet do 10 lat. Oznacza to brak konieczności ingerencji w urządzenie przez dłuższy czas. Co więcej, zostały one wyposażone w specjalną funkcję umożliwiającą monitorowanie temperatury wewnątrz ula. Informacja na ten temat wysyłana w formie raportu może mieć wpływ na zmianę warunków hodowli i lepszą kontrolę nad bezpieczeństwem oraz zdrowiem pszczół. Na praktyczne sposoby wykorzystania monitoringu przez pszczelarzy nie trzeba było długo czekać.

"Myślę, że dobrym rozwiązaniem jest zakup nadajnika, wstawienie go do jednego ula, a przed pasieką postawienie tablicy: Uwaga pszczoły! Groźba pożądlenia. Każdy ul ma wbudowany nadajnik GPS, więc nie ma sensu zabierać tych uli stąd. Na ludzi działa samo ostrzeżenie - groźba pożądlenia, natomiast na złodziei ostrzeżenie o nadajniku, który pozwoli mi skutecznie (...) namierzyć złodzieja z ulami oraz złożyć mu wizytę razem z policją." - czytamy na jednym z forów pszczelarskich. 

"Ule lokalizuje się w taki sam sposób, jak inne zabezpieczane przedmioty czy pojazdy. Każdy z modułów został wyposażony w czujnik ruchu. Gdy właściciel nada pasiece status "zablokowany", a ul zostanie przemieszczony, automatycznie wysyłane jest powiadomienie o nieautoryzowanym ruchu wraz z koordynatami miejsca, w którym znajduje się skradziona własność. Do momentu dezaktywacji moduł stale będzie informował o swojej pozycji. Alert uruchomi się również przy próbie demontażu modułu. Gdy jednak ul zostanie odblokowany w specjalnej aplikacji, co jest czynnością bardzo prostą, będzie go można bez problemu przestawiać" – zauważa Dariusz Kwakszys. Liczba wyświetleń artykułu: 9138

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972 2017-05-20 07:29:14

A jak to się ma do fal elektromagnetycznych? Czy aby jest to na pewno bezpieczne dla zdrowia pszczół?

blondynekkrk 2017-05-30 19:40:41

Podejrzewam, że takie urządzenie musi przejść szereg różnych badań, ale oczywiście to tylko moje założenia i lepiej jakby wypowiedział się jego twórca :)

wus47 2017-07-06 17:17:09

Niema i miodu tego roku, ilosc pczol w ulu zmniejshylo wiecej jak w 2 razy. Ale to na zachodzie Ukrainy. Mozliwe na wschodzie inaczej. Co do tego urzadzenia to ile jest warte? Za taki system w nas oddali by jeden ul z owadami.

arek 2017-07-08 11:57:30

W takim razie ciekawe, czy producent będzie wychodził za granicę Polski, czy tylko będzie skupiał się na dystrybucji w kraju. No i druga sprawa, czy na Ukrainie ten produkt nie będzie zbyt drogi?  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pszczelarz a faktura VAT RR

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.