Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pasieka Feniks - odbudowa spalonej pasieki we Wrocławiu 2017

pszczelarstwo dolnośląskie spalone ule podpalenie pasieki spalone ule we Wrocławiu Władysław Andryszczak

Na początku maja 2017 r. pojawiła się informacja na temat podpalenia pasieki we wrocławskim Strachocinie, w której doszczętnie spłonęło 18 zasiedlonych uli, a 15 kolejnych zostało poważnie uszkodzonych. Ogrom zniszczeń 50-pniowej pasieki był nie do opisania!

Choć wciąż nie udało znaleźć się sprawcy lub sprawców tego zdarzenia to zaangażowanie nie tylko lokalnej społeczności i przedsiębiorców doprowadziło do powstania szeregu inicjatyw mających na celu pomoc panu Władysławowi Andryszczakowi (właścicielowi spalonej pasieki) w odbudowie i zabezpieczeniu pasieki. 

Poza Grupą z Pasją, która zorganizowała na szybko filmik ze zdjęciami przedstawiającymi miejsce zdarzenia i zachęcającą do pomocy panu Władysławowi, swoje wsparcie okazało wiele osób, w tym m.in. proboszcz strachocińskiej parafii, który zaoferował możliwość sprzedaży miodu pana Władysława w niedzielę obok kościoła i pani Renata, która zaproponowała by piknik otwierający sezon w Parku Strachocińskim zadedykować pszczołom i ich roli w świecie, a zebrane pieniążki z wydarzenia przeznaczyć na odbudowę spalonej pasieki. Co więcej, pani Renata jest również osobą, która nagłaśniała sprawę w Internecie, głównie na Facebooku, a teraz dziennie odbiera po kilkanaście telefonów od osób, które chcą pomóc panu Władysławowi w każdy możliwy sposób. Dzwonią nawet ludzie z zagranicy, których los pasieki pana Władysława szczególnie poruszył. Chcą kupić miód. Dużo miodu.

Do pomocy w ramach pikniku zgłosiły się również inne osoby, które postanowiły że samodzielnie przygotują stoisko z rękodziełami, ze sprzedaży których będzie można odbudować częściowo pasiekę pana Andryszczaka. Jak informuje wrocławski serwis Gazety Wyborczej, w pomoc panu Władysławowi włączył się także zespół rockowy, który za darmo chce wystąpić na pikniku, nauczycielka z pobliskiej szkoły, która wraz z dziećmi z podstawówki przygotuje występ sceniczny oraz pewien mężczyzna z małopolskich Wadowic, który postanowił oddać koszulkę z autografami piłkarzy jako nagrodę w loterii fantowej.

Swoje wsparcie wykazała także Fundacja Centaurus, która utworzyła zbiórkę na stronie pomagam.pl, z której zebrane środki mają zostać przeznaczone na zakup materiałów na budowę uli i/lub zakup gotowych uli, zakup rodzin pszczelich oraz 3-4 fotopułapki do monitorowania pasieki.

Cel zbiórki został określony na 20 tys. złotych. Stan na 15 maja 2017 r. to przeszło 63,5 tys. złotych i wciąż rośnie. Akcję tylko poprzez serwis pomagam.pl wsparło ponad 2 tys. osób!

Dobro zawsze wraca. Pan Władysław Andryszczak był zawsze dobry dla wszystkich. Teraz, kiedy tej dobroci potrzebuje najbardziej, ta wraca. Zdecydowanie!

Jeżeli nieszczęście jakie spotkało pana Władysława nie jest Ci obojętne, koniecznie wesprzyj zbiórkę pieniędzy na odbudowę "Pasieki Feniks" na portalu pomagam.pl (kliknij tu).

Opracowano na podstawie:

Wrocław Wyborcza.pl, Płakał, gdy spalili mu pasiekę i 300 tys. pszczół. Teraz ma łzy w oczach widząc pomoc z całej Polski, http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,21790346,palakal-gdy-spalili-mu-pasieke-i-300-tys-pszczol-teraz-ma.html, Data publikacji: 2017.05.13, Data odczytu: 2017.05.14

Pomagam.pl, Pasieka Pana Wadysława. - Fundacja Centaurus, https://pomagam.pl/pasieka, Data odczytu: 2017.05.05

Zobacz również:

Spalona pasieka we Wrocławiu 2017

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2561

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-05-15 18:01:35

Pan Władysław będzie mieć teraz piękną pasiekę. Oby tylko znowu jakiś idiota nie wpadł na pomysł jej podpalenia...  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie