Portal Pszczelarski

Pasieka Feniks - odbudowa spalonej pasieki we Wrocławiu 2017

pszczelarstwo dolnośląskie spalone ule podpalenie pasieki spalone ule we Wrocławiu Władysław Andryszczak

Na początku maja 2017 r. pojawiła się informacja na temat podpalenia pasieki we wrocławskim Strachocinie, w której doszczętnie spłonęło 18 zasiedlonych uli, a 15 kolejnych zostało poważnie uszkodzonych. Ogrom zniszczeń 50-pniowej pasieki był nie do opisania!

Choć wciąż nie udało znaleźć się sprawcy lub sprawców tego zdarzenia to zaangażowanie nie tylko lokalnej społeczności i przedsiębiorców doprowadziło do powstania szeregu inicjatyw mających na celu pomoc panu Władysławowi Andryszczakowi (właścicielowi spalonej pasieki) w odbudowie i zabezpieczeniu pasieki. 

Poza Grupą z Pasją, która zorganizowała na szybko filmik ze zdjęciami przedstawiającymi miejsce zdarzenia i zachęcającą do pomocy panu Władysławowi, swoje wsparcie okazało wiele osób, w tym m.in. proboszcz strachocińskiej parafii, który zaoferował możliwość sprzedaży miodu pana Władysława w niedzielę obok kościoła i pani Renata, która zaproponowała by piknik otwierający sezon w Parku Strachocińskim zadedykować pszczołom i ich roli w świecie, a zebrane pieniążki z wydarzenia przeznaczyć na odbudowę spalonej pasieki. Co więcej, pani Renata jest również osobą, która nagłaśniała sprawę w Internecie, głównie na Facebooku, a teraz dziennie odbiera po kilkanaście telefonów od osób, które chcą pomóc panu Władysławowi w każdy możliwy sposób. Dzwonią nawet ludzie z zagranicy, których los pasieki pana Władysława szczególnie poruszył. Chcą kupić miód. Dużo miodu.

Do pomocy w ramach pikniku zgłosiły się również inne osoby, które postanowiły że samodzielnie przygotują stoisko z rękodziełami, ze sprzedaży których będzie można odbudować częściowo pasiekę pana Andryszczaka. Jak informuje wrocławski serwis Gazety Wyborczej, w pomoc panu Władysławowi włączył się także zespół rockowy, który za darmo chce wystąpić na pikniku, nauczycielka z pobliskiej szkoły, która wraz z dziećmi z podstawówki przygotuje występ sceniczny oraz pewien mężczyzna z małopolskich Wadowic, który postanowił oddać koszulkę z autografami piłkarzy jako nagrodę w loterii fantowej.

Swoje wsparcie wykazała także Fundacja Centaurus, która utworzyła zbiórkę na stronie pomagam.pl, z której zebrane środki mają zostać przeznaczone na zakup materiałów na budowę uli i/lub zakup gotowych uli, zakup rodzin pszczelich oraz 3-4 fotopułapki do monitorowania pasieki.

Cel zbiórki został określony na 20 tys. złotych. Stan na 15 maja 2017 r. to przeszło 63,5 tys. złotych i wciąż rośnie. Akcję tylko poprzez serwis pomagam.pl wsparło ponad 2 tys. osób!

Dobro zawsze wraca. Pan Władysław Andryszczak był zawsze dobry dla wszystkich. Teraz, kiedy tej dobroci potrzebuje najbardziej, ta wraca. Zdecydowanie!

Jeżeli nieszczęście jakie spotkało pana Władysława nie jest Ci obojętne, koniecznie wesprzyj zbiórkę pieniędzy na odbudowę "Pasieki Feniks" na portalu pomagam.pl (kliknij tu).

Opracowano na podstawie:

Wrocław Wyborcza.pl, Płakał, gdy spalili mu pasiekę i 300 tys. pszczół. Teraz ma łzy w oczach widząc pomoc z całej Polski, http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,21790346,palakal-gdy-spalili-mu-pasieke-i-300-tys-pszczol-teraz-ma.html, Data publikacji: 2017.05.13, Data odczytu: 2017.05.14

Pomagam.pl, Pasieka Pana Wadysława. - Fundacja Centaurus, https://pomagam.pl/pasieka, Data odczytu: 2017.05.05

Zobacz również:

Spalona pasieka we Wrocławiu 2017

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1994

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2017-05-15 18:01:35

Pan Władysław będzie mieć teraz piękną pasiekę. Oby tylko znowu jakiś idiota nie wpadł na pomysł jej podpalenia...

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.