Wiosna 2017 nieprzyjazna pszczołom

Sezon pszczelarski 2017 rozpoczął się w bardzo nieciekawy sposób. Zimowla przebiegła różnie w różnych częściach kraju, ale głównie nie można było narzekać. To wiosna nie oszczędziła pszczół.
Średnia temperatura w marcu w Polsce wynosi powyżej 10 stopni Celsjusza. Taka temperatura umożliwia pszczołom pierw wykonanie oblotu oczyszczającego, a następnie kwietniowych oblotów na pożytek. To gwarancja również prawidłowego rozwoju rodzin pszczelich.
Niestety średnia temperatura tegorocznych miesięcy wiosennych okazała się niższa niż 10 stopni. W efekcie tego pszczoły nie wyleciały na pożytek, nie przyniosły pokarmu do uli i wreszcie nie rozmnożyły się w takim tempie, jakim powinny. Na domiar złego, na skutek kwietniowych przymrozków, zmarzła znaczna część kwiatów. Słaba kondycja rodzin pszczelich to zmartwienie nie tylko pszczelarzy, ale również sadowników i rolników. Ci drudzy już wiedzą, że będą mieć duże straty na rzepaku.
Jak pokreśla pan Krzysztof Górny z Polskiego Związku Pszczelarskiego w wywiadzie udzielonym śląskiej Strefie Agro Dziennika Zachodniego, "nawet jeśli temperatury skoczą do 20 stopni, to nie uda się nadrobić straconego czasu - pszczoły nie zdążą się rozmnożyć, a dorosłe owady pojawią się w momencie, kiedy drzewa owocowe już przekwitną". To niewątpliwie odbije się na cenach owoców i warzyw oraz produktów pszczelich, czego poniekąd jesteśmy w stanie już doświadczyć - truskawki są droższe nawet o 50% w stosunku do zeszłego roku.
Oczywiście sieci sklepów poradzą sobie z niedoborem produktów na rynku - będą je importować. Możemy zatem spodziewać się wzrostu cen i większej dostępności niepolskich towarów spożywczych.
Opracowano na podstawie:
Strefa Agro śląskie, Za zimną wiosnę zapłacimy wszyscy, http://www.strefaagro.dziennikzachodni.pl/artykul/za-zimna-wiosne-zaplacimy-wszyscy, Data publikacji: 2017.05.13, Data odczytu: 2017.05.14
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 2079
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2017-05-14 13:52:42