Portal Pszczelarski

Paweł Jułga o swojej miłości do pszczół 2017

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie Paweł Jułga pszczelarz z Teodorowa Regionalny Związek Pszczelarzy Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej we Włocławku

Paweł Jułga to kolejny pszczelarz kontynuujący rodzinne tradycje pszczelarskie w województwie kujawsko-pomorskim. W wywiadzie udzielonym portalowi AgroFakt opowiedział jak wyglądały jego pierwszego kroki z pszczołami i jak aktualnie wygląda jego przygoda z pszczelarstwem.

Pszczelarz z Teodorowa (gmina Wielkie) pszczelarzy od przeszło 5 lat. To wówczas kupił sobie pierwsze ule. Dlaczego? Twierdzi, że to był wewnętrzny impuls choć nie bez znaczenia była również argumentacja zięcia i gwarancja wsparcia merytorycznego ze strony brata, który poszedł w ślad dziadka i również ma własną pasiekę.

Pszczelarstwo może być sposobem na życie, hobby i odskocznią od obowiązków dnia codziennego. W przypadku Pawła Jułgi zdecydowanie jest to trzecia opcja. Relaksuje się podpatrując zachowanie pszczół. Wspomina, że w swojej krótkiej karierze miał możliwość obserwowania pszczół strażniczek w akcji, kiedy to nie wpuszczone zostały obce pszczoły do ula.

O pszczołach może mówić długo, ale wie o tym, że w pszczelarstwie słuchanie ma jeszcze większą wartość. Na co dzień służą mu radą pszczelarze z Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemii Kujawsko-Dobrzyńskiej we Włocławku. M.in. dzięki ich radom tegoroczny sezon pszczelarski rozpoczął z kompletem rodzin. Wie, że o pszczoły trzeba dbać. Dokłada wszelkich starań aby odpowiednio przygotowywać je do zimy, a w trakcie sezonu pszczelarskiego by osiągały odpowiedni poziom swojego rozwoju.

Satysfakcję z prowadzenia własnej pasieki potęguje możliwość podbierania miodu kilka razy w roku. W przypadku pana Pawła mowa jest o 4 razach w sezonie. A to wszystko po to, by móc w zimowy wieczór wypić filiżankę herbaty słodzonej miodem z własnej pasieki.

Opracowano na podstawie:

AgroFakt.pl, Pszczelarstwo jest dla niego odskocznią od codzienności, https://www.agrofakt.pl/pszczelarstwo-dla-niego-odskocznia-codziennosci/, Data publikacji: 2017.04.10, Data odczytu: 2017.05.15

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1748

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy