Portal Pszczelarski

Paweł Jułga o swojej miłości do pszczół 2017

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie Paweł Jułga pszczelarz z Teodorowa Regionalny Związek Pszczelarzy Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej we Włocławku

Paweł Jułga to kolejny pszczelarz kontynuujący rodzinne tradycje pszczelarskie w województwie kujawsko-pomorskim. W wywiadzie udzielonym portalowi AgroFakt opowiedział jak wyglądały jego pierwszego kroki z pszczołami i jak aktualnie wygląda jego przygoda z pszczelarstwem.

Pszczelarz z Teodorowa (gmina Wielkie) pszczelarzy od przeszło 5 lat. To wówczas kupił sobie pierwsze ule. Dlaczego? Twierdzi, że to był wewnętrzny impuls choć nie bez znaczenia była również argumentacja zięcia i gwarancja wsparcia merytorycznego ze strony brata, który poszedł w ślad dziadka i również ma własną pasiekę.

Pszczelarstwo może być sposobem na życie, hobby i odskocznią od obowiązków dnia codziennego. W przypadku Pawła Jułgi zdecydowanie jest to trzecia opcja. Relaksuje się podpatrując zachowanie pszczół. Wspomina, że w swojej krótkiej karierze miał możliwość obserwowania pszczół strażniczek w akcji, kiedy to nie wpuszczone zostały obce pszczoły do ula.

O pszczołach może mówić długo, ale wie o tym, że w pszczelarstwie słuchanie ma jeszcze większą wartość. Na co dzień służą mu radą pszczelarze z Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemii Kujawsko-Dobrzyńskiej we Włocławku. M.in. dzięki ich radom tegoroczny sezon pszczelarski rozpoczął z kompletem rodzin. Wie, że o pszczoły trzeba dbać. Dokłada wszelkich starań aby odpowiednio przygotowywać je do zimy, a w trakcie sezonu pszczelarskiego by osiągały odpowiedni poziom swojego rozwoju.

Satysfakcję z prowadzenia własnej pasieki potęguje możliwość podbierania miodu kilka razy w roku. W przypadku pana Pawła mowa jest o 4 razach w sezonie. A to wszystko po to, by móc w zimowy wieczór wypić filiżankę herbaty słodzonej miodem z własnej pasieki.

Opracowano na podstawie:

AgroFakt.pl, Pszczelarstwo jest dla niego odskocznią od codzienności, https://www.agrofakt.pl/pszczelarstwo-dla-niego-odskocznia-codziennosci/, Data publikacji: 2017.04.10, Data odczytu: 2017.05.15

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2218

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.