Portal Pszczelarski

Z miodu żadne lekarstwo - prof. Jarosław Drożdż o miodzie 2017

apiterapia miód właściwości miodu Jarosław Drożdż

Prof. n. med. Jarosław Drożdż, kierownik Kliniki KArdiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w rozmowie z Gazetą Wyborczą precyzyjnie wygłosił swoje zdanie na temat właściwości miodu. Brzmiało ono w ten sposób: "Z miodu żadne lekarstwo. Przecież nie ma tam żadnych witamin. Że niby podnosi odporność? Nie znam żadnych badań potwierdzających".

Profesor podkreśla również, że miód szkodzi w takim samym stopniu jak cukier. Na potwierdzenie swoich słów przytacza kwestię ludzi otyłych i spożywania przez nich słodyczy. Bez względu na to, czy osoba otyła słodzi cukrem czy miodem, ten jej może tylko zaszkodzić.

Próbuje się nawet pokusić o to, że miód może szkodzić bardziej niż cukier, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że zawiera "dużo fruktozy, na którą organizm reaguje dużym wyrzutem insuliny", co nie jest zbyt dobre. Niespalony miód zamienia się w tłuszcz. 

Wszelkie składniki mineralne (tj. m.in. potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, witamina A, witaminy z grupy B i C oraz kwas foliowy) występują w niewielkich ilościach, co nie czyni go produktem szczególnie wartościowym. Na dodatek miód z hipermarketów zawiera ich jeszcze mniej.

Na pytanie odnośnie właściwości miodu i powszechnej prawdy, że miód jest zdrowszy od cukru, odpowiada, że to wyłącznie mądrość ludowa, która na dodatek mija się z prawdą.

Czy można zgodzić się z profesorem Drożdżem?

Opracowano na podstawie:

RP.pl, Miód szkodzi tak samo jak cukier, http://www.rp.pl/Przemysl-spozywczy/170328936-Miod-szkodzi-tak-samo-jak-cukier.html, Data publikacji: 2017.03.29, Data odczytu: 2017.04.19

Zobacz również:

Łyżeczka miodu a łyżeczka cukru

Właściwości i zastosowanie miodu

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 18910

Komentarze z forum pszczelarskiego

oro54 2017-05-01 19:49:59

Jaki profesor, taka wiedza. Ciekawe, że nie wspomniał nic o enzymach w miodzie. Do najważniejszych z nich należą: "amylazy, inwertaza, beta-fruktofuranozydaza, katalaza, oksydaza glukozowa, fosfotaza, lizozym oraz oksydaza kwasu askorbinowego". To czyni przede wszystkim miód jednym z najcenniejszych produktów żywnościowych. Szkoda energii na komentowanie tych wywodów, przecież najlepsze zamienniki miodu to produkowane przez koncerny farmaceutyczne suplementy diety. "Weź tabletkę, weź tabletkę,... "

blondynekkrk 2017-05-02 07:50:58

Myślę, że pan profesor popełnił błąd i zgodził się na artykuł sponsorowany bez możliwości wglądu do jego publikacji. Nie chce mi się wierzyć, że ktoś z tytułem profesora potrafi takie bzdury opowiadać :)

wiesiek451961 2017-06-26 09:15:47

Broń nas Panie od takich profesorów i trzymaj z dala od tej kliniki.



  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele