Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo wiosną na Dolnym Śląsku 2017

pszczelarstwo w Polsce sezon 2017 Czesław Trzciański Dolnośląski Związek Pszczelarzy we Wrocławiu Jadwiga Grochowska

Czesław Trzciański, Prezes Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu, w wywiadzie dla Radia Maryja, podkreśla że tegoroczna zimowla nie była zbyt dobra dla pszczół. Około 30-40 % owadów osypało się. Wśród dolnośląskich pszczelarzy są też i tacy, którzy stracili całą hodowlę. Ci będą potrzebować około dwóch lat, aby móc odbudować swoje pasieki.

Sytuacja prawna i ekonomiczna w polskim pszczelarstwie nie zmienia się specjalnie. Wciąż pszczelarze mogą otrzymywać dopłaty do sprzętu pszczelarskiego, zakupu leków, pszczół, badań miodu i przyczep do przewozu uli. Wiek pszczelarzy wciąż jest wysoki, choć do ponad 1500 pszczelarzy z Dolnego Śląska, od dwóch lat dołącza coraz więcej młodych pszczelarzy, również tych ukierunkowanych na zakładanie miejskich pasiek.

Wartym podkreślenia jest również kwestia wzrostu liczby kobiet w pszczelarstwie. W województwie dolnośląskim pszczelarzem jest 7% kobiet, i jak podkreśla Jadwiga Grochowska, choć jest to ciężka praca to świetnie sobie z nią radzą.

Popyt na miód wzrasta, co z pewnością stanowi bodziec do zakładania pasiek. Niestety większość z nich stanowią pasieki hobbystyczne (aktualnie w Polsce jest ich ponad 80%), co niekorzystnie wpływa na ekonomikę całego sektora pszczelarskiego.

Pozytywnym akcentem jest łagodniejsze patrzenie na kwestię bytu pszczół przez włodarzy miast, w tym również Wrocławia, w którym od niedawna można hodować pszczoły.

Opracowano na podstawie:

Radio Maryja, WIOSNA W ULACH, http://www.radiomaryja.pl/informacje/wiosna-w-ulach/, Data publikacji: 2017.04.15, Data odczytu: 2017.04.18

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2073

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.