Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo wiosną na Dolnym Śląsku 2017

pszczelarstwo w Polsce sezon 2017 Czesław Trzciański Dolnośląski Związek Pszczelarzy we Wrocławiu Jadwiga Grochowska

Czesław Trzciański, Prezes Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu, w wywiadzie dla Radia Maryja, podkreśla że tegoroczna zimowla nie była zbyt dobra dla pszczół. Około 30-40 % owadów osypało się. Wśród dolnośląskich pszczelarzy są też i tacy, którzy stracili całą hodowlę. Ci będą potrzebować około dwóch lat, aby móc odbudować swoje pasieki.

Sytuacja prawna i ekonomiczna w polskim pszczelarstwie nie zmienia się specjalnie. Wciąż pszczelarze mogą otrzymywać dopłaty do sprzętu pszczelarskiego, zakupu leków, pszczół, badań miodu i przyczep do przewozu uli. Wiek pszczelarzy wciąż jest wysoki, choć do ponad 1500 pszczelarzy z Dolnego Śląska, od dwóch lat dołącza coraz więcej młodych pszczelarzy, również tych ukierunkowanych na zakładanie miejskich pasiek.

Wartym podkreślenia jest również kwestia wzrostu liczby kobiet w pszczelarstwie. W województwie dolnośląskim pszczelarzem jest 7% kobiet, i jak podkreśla Jadwiga Grochowska, choć jest to ciężka praca to świetnie sobie z nią radzą.

Popyt na miód wzrasta, co z pewnością stanowi bodziec do zakładania pasiek. Niestety większość z nich stanowią pasieki hobbystyczne (aktualnie w Polsce jest ich ponad 80%), co niekorzystnie wpływa na ekonomikę całego sektora pszczelarskiego.

Pozytywnym akcentem jest łagodniejsze patrzenie na kwestię bytu pszczół przez włodarzy miast, w tym również Wrocławia, w którym od niedawna można hodować pszczoły.

Opracowano na podstawie:

Radio Maryja, WIOSNA W ULACH, http://www.radiomaryja.pl/informacje/wiosna-w-ulach/, Data publikacji: 2017.04.15, Data odczytu: 2017.04.18

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2944

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Konferencja Pszczelarska: Gospodarka Pasieczna i Wychów Matek w sezonie 2015

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Projekt Bzykająca Przyczepka

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Nalewka jaśminowa z miodem

Wigilijne łazanki na bogato