Portal Pszczelarski

Hotel dla dzikich zapylaczy w zamojskim ZOO 2017

pszczelarstwo lubelskie hotel dla pszczół murarka ogrodowa złotooki trzmiel

Jak donosi Dziennik Wschodni, w Ogrodzie Zoologicznym w Zamościu nastało wiele zmian, dobrych zmian. 

Jedną z nich jest m.in. postawienie hotelu dla dzikich zapylaczy. Składa się z cegieł dziurawek, trzciny oraz ponawiercanych pni. O tym, że jest on przyjazny owadom nie trzeba było długo się przekonywać. Mieszkają już w nim murarki ogrodowe, a jak podkreśla Łukasz Sułowski, wicedyrektor zamojskiego ZOO, być może dołączą do nich trzmiele, biedronki i złotooki.

Budowa hoteli dla dzikich zapylaczy to inicjatywa, która zyskuje szybko na popularności. Domki dla owadów można spotkać przy szkołach, biurowcach, a nawet w prywatnych ogrodach. Zamieszkują je niegroźne dla ludzi i bardzo pożyteczne owady. Wspomniana wcześniej murarka ogrodowa to pszczoła, która choć nie produkuje miodu, to jest świetnym zapylaczem. W tej kwestii jest dużo wydajniejsza nawet niż pszczoła miodna! Do tego nie jest niebezpieczna, co przemawia za stawianiem dla niej hoteli w miejscach szczególnie często odwiedzanych przez rodziny z dziećmi, w tym m.in. właśnie w ZOO. 

Opracowano na podstawie:

Dziennik Wschodni, ZOO w Zamościu: Są nowi mieszkańcy m.in. kameleon lamparci. Jest hotel dla pszczół, http://www.dziennikwschodni.pl/magazyn/zoo-w-zamosciu-sa-nowi-mieszkancy-min-kameleon-lamparci-jest-hotel-dla-pszczol,n,1000197690.html, Data publikacji: 2017.04.17, Data odczytu: 2017.04.18

Zobacz również:

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3745

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Plackowe brownie z cukinią i miodem

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli