Portal Pszczelarski

Hotel dla dzikich zapylaczy w zamojskim ZOO 2017

pszczelarstwo lubelskie hotel dla pszczół murarka ogrodowa złotooki trzmiel

Jak donosi Dziennik Wschodni, w Ogrodzie Zoologicznym w Zamościu nastało wiele zmian, dobrych zmian. 

Jedną z nich jest m.in. postawienie hotelu dla dzikich zapylaczy. Składa się z cegieł dziurawek, trzciny oraz ponawiercanych pni. O tym, że jest on przyjazny owadom nie trzeba było długo się przekonywać. Mieszkają już w nim murarki ogrodowe, a jak podkreśla Łukasz Sułowski, wicedyrektor zamojskiego ZOO, być może dołączą do nich trzmiele, biedronki i złotooki.

Budowa hoteli dla dzikich zapylaczy to inicjatywa, która zyskuje szybko na popularności. Domki dla owadów można spotkać przy szkołach, biurowcach, a nawet w prywatnych ogrodach. Zamieszkują je niegroźne dla ludzi i bardzo pożyteczne owady. Wspomniana wcześniej murarka ogrodowa to pszczoła, która choć nie produkuje miodu, to jest świetnym zapylaczem. W tej kwestii jest dużo wydajniejsza nawet niż pszczoła miodna! Do tego nie jest niebezpieczna, co przemawia za stawianiem dla niej hoteli w miejscach szczególnie często odwiedzanych przez rodziny z dziećmi, w tym m.in. właśnie w ZOO. 

Opracowano na podstawie:

Dziennik Wschodni, ZOO w Zamościu: Są nowi mieszkańcy m.in. kameleon lamparci. Jest hotel dla pszczół, http://www.dziennikwschodni.pl/magazyn/zoo-w-zamosciu-sa-nowi-mieszkancy-min-kameleon-lamparci-jest-hotel-dla-pszczol,n,1000197690.html, Data publikacji: 2017.04.17, Data odczytu: 2017.04.18

Zobacz również:

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3580

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Zostań bohaterem pszczół

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Tosty na słodko