Portal Pszczelarski

Polska na czele pszczelej Europy 2017

pszczelarstwo w Polsce Greenpeace Krzysztof Cibor pszczelarstwo miejskie pasieka w mieście

Krzysztof Cibor z Greenpeace w wywiadzie dla Tok FM przypomniał o pozytywnym zjawisku, które ma miejsce od dłuższego czasu w Polsce. Mowa o sympatii Polaków i Polek do pszczół.

Obywatele Polski nie tylko szanują pracę pszczół, ale również dbają o ich życie i rozwój. Stawiają hotele dla dzikich zapylaczy oraz tworzą miejskie pasieki. Z roku na rok przybywa rodzin pszczelich oraz młodych pszczelarzy. Trend mamy wspaniały, a może być jeszcze lepiej.

W tym celu Fundacja Greenpeace przygotowała apel do Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa, aby Polska opowiedziała się za zakazem stosowania pestycydów, w szczególności neonikotynoidów. Głos przeciwko być może przyczyni się do tego, że Polska stanie na czele tzw. pszczelej Europy, wyznaczając kierunki działań pro pszczelich i edukując innych włodarzy, jakie zagrożenia czyhają na pszczoły i jak można je pokonywać.

Jest co zmieniać. Chociażby kwestia upodabniania się polskiego rolnictwa do innych rozwiniętych krajów, a precyzyjniej wzrost liczby upraw monokulturowych. Te, jak zaznacza rozmówca Tok FM, kwitną kilka tygodni w roku, podczas gdy pszczoły potrzebują dostępu do roślin miododajnych i pyłkodajnych przez cały rok. Taka "pustynia" wymusza pomoc ze strony pszczelarza.

Jest to pewnie kolejna kwestia nad którą trzeba będzie się pochylić. Pierw jednak, przy społecznych wsparciu, należy przezwyciężyć kwestię stosowania pestycydów.

Opracowano na podstawie:

Tok FM, Jak się mają polskie pszczoły? "Polacy i Polki są ludźmi im przyjaznymi", http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,21640148,jak-sie-maja-polskie-pszczoly-polacy-i-polki-sa-ludzmi-im.html, Data publikacji: 2017.04.14, Data odczytu: 2017.04.18

Zobacz również:

Apel do Ministra Rolnictwa ws. zakazu stosowania pestycydów 2017

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1516

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Co to są inwerty?

Matka pszczela a pszczoła robotnica - role pełnione w rodzinie

Linia pszczół car: Pogórska (Cb)

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie