Portal Pszczelarski

Polska na czele pszczelej Europy 2017

pszczelarstwo w Polsce Greenpeace Krzysztof Cibor pszczelarstwo miejskie pasieka w mieście

Krzysztof Cibor z Greenpeace w wywiadzie dla Tok FM przypomniał o pozytywnym zjawisku, które ma miejsce od dłuższego czasu w Polsce. Mowa o sympatii Polaków i Polek do pszczół.

Obywatele Polski nie tylko szanują pracę pszczół, ale również dbają o ich życie i rozwój. Stawiają hotele dla dzikich zapylaczy oraz tworzą miejskie pasieki. Z roku na rok przybywa rodzin pszczelich oraz młodych pszczelarzy. Trend mamy wspaniały, a może być jeszcze lepiej.

W tym celu Fundacja Greenpeace przygotowała apel do Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa, aby Polska opowiedziała się za zakazem stosowania pestycydów, w szczególności neonikotynoidów. Głos przeciwko być może przyczyni się do tego, że Polska stanie na czele tzw. pszczelej Europy, wyznaczając kierunki działań pro pszczelich i edukując innych włodarzy, jakie zagrożenia czyhają na pszczoły i jak można je pokonywać.

Jest co zmieniać. Chociażby kwestia upodabniania się polskiego rolnictwa do innych rozwiniętych krajów, a precyzyjniej wzrost liczby upraw monokulturowych. Te, jak zaznacza rozmówca Tok FM, kwitną kilka tygodni w roku, podczas gdy pszczoły potrzebują dostępu do roślin miododajnych i pyłkodajnych przez cały rok. Taka "pustynia" wymusza pomoc ze strony pszczelarza.

Jest to pewnie kolejna kwestia nad którą trzeba będzie się pochylić. Pierw jednak, przy społecznych wsparciu, należy przezwyciężyć kwestię stosowania pestycydów.

Opracowano na podstawie:

Tok FM, Jak się mają polskie pszczoły? "Polacy i Polki są ludźmi im przyjaznymi", http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,21640148,jak-sie-maja-polskie-pszczoly-polacy-i-polki-sa-ludzmi-im.html, Data publikacji: 2017.04.14, Data odczytu: 2017.04.18

Zobacz również:

Apel do Ministra Rolnictwa ws. zakazu stosowania pestycydów 2017

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1460

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej