Portal Pszczelarski

Polska na czele pszczelej Europy 2017

pszczelarstwo w Polsce Greenpeace Krzysztof Cibor pszczelarstwo miejskie pasieka w mieście

Krzysztof Cibor z Greenpeace w wywiadzie dla Tok FM przypomniał o pozytywnym zjawisku, które ma miejsce od dłuższego czasu w Polsce. Mowa o sympatii Polaków i Polek do pszczół.

Obywatele Polski nie tylko szanują pracę pszczół, ale również dbają o ich życie i rozwój. Stawiają hotele dla dzikich zapylaczy oraz tworzą miejskie pasieki. Z roku na rok przybywa rodzin pszczelich oraz młodych pszczelarzy. Trend mamy wspaniały, a może być jeszcze lepiej.

W tym celu Fundacja Greenpeace przygotowała apel do Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa, aby Polska opowiedziała się za zakazem stosowania pestycydów, w szczególności neonikotynoidów. Głos przeciwko być może przyczyni się do tego, że Polska stanie na czele tzw. pszczelej Europy, wyznaczając kierunki działań pro pszczelich i edukując innych włodarzy, jakie zagrożenia czyhają na pszczoły i jak można je pokonywać.

Jest co zmieniać. Chociażby kwestia upodabniania się polskiego rolnictwa do innych rozwiniętych krajów, a precyzyjniej wzrost liczby upraw monokulturowych. Te, jak zaznacza rozmówca Tok FM, kwitną kilka tygodni w roku, podczas gdy pszczoły potrzebują dostępu do roślin miododajnych i pyłkodajnych przez cały rok. Taka "pustynia" wymusza pomoc ze strony pszczelarza.

Jest to pewnie kolejna kwestia nad którą trzeba będzie się pochylić. Pierw jednak, przy społecznych wsparciu, należy przezwyciężyć kwestię stosowania pestycydów.

Opracowano na podstawie:

Tok FM, Jak się mają polskie pszczoły? "Polacy i Polki są ludźmi im przyjaznymi", http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,21640148,jak-sie-maja-polskie-pszczoly-polacy-i-polki-sa-ludzmi-im.html, Data publikacji: 2017.04.14, Data odczytu: 2017.04.18

Zobacz również:

Apel do Ministra Rolnictwa ws. zakazu stosowania pestycydów 2017

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1411

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład