Polska na czele pszczelej Europy 2017
Krzysztof Cibor z Greenpeace w wywiadzie dla Tok FM przypomniał o pozytywnym zjawisku, które ma miejsce od dłuższego czasu w Polsce. Mowa o sympatii Polaków i Polek do pszczół.
Obywatele Polski nie tylko szanują pracę pszczół, ale również dbają o ich życie i rozwój. Stawiają hotele dla dzikich zapylaczy oraz tworzą miejskie pasieki. Z roku na rok przybywa rodzin pszczelich oraz młodych pszczelarzy. Trend mamy wspaniały, a może być jeszcze lepiej.
W tym celu Fundacja Greenpeace przygotowała apel do Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa, aby Polska opowiedziała się za zakazem stosowania pestycydów, w szczególności neonikotynoidów. Głos przeciwko być może przyczyni się do tego, że Polska stanie na czele tzw. pszczelej Europy, wyznaczając kierunki działań pro pszczelich i edukując innych włodarzy, jakie zagrożenia czyhają na pszczoły i jak można je pokonywać.
Jest co zmieniać. Chociażby kwestia upodabniania się polskiego rolnictwa do innych rozwiniętych krajów, a precyzyjniej wzrost liczby upraw monokulturowych. Te, jak zaznacza rozmówca Tok FM, kwitną kilka tygodni w roku, podczas gdy pszczoły potrzebują dostępu do roślin miododajnych i pyłkodajnych przez cały rok. Taka "pustynia" wymusza pomoc ze strony pszczelarza.
Jest to pewnie kolejna kwestia nad którą trzeba będzie się pochylić. Pierw jednak, przy społecznych wsparciu, należy przezwyciężyć kwestię stosowania pestycydów.
Opracowano na podstawie:
Tok FM, Jak się mają polskie pszczoły? "Polacy i Polki są ludźmi im przyjaznymi", http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,21640148,jak-sie-maja-polskie-pszczoly-polacy-i-polki-sa-ludzmi-im.html, Data publikacji: 2017.04.14, Data odczytu: 2017.04.18
Zobacz również:
Apel do Ministra Rolnictwa ws. zakazu stosowania pestycydów 2017
Liczba wyświetleń artykułu: 1799
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!