Portal Pszczelarski

Liczba rodzin pszczelich w warmińsko-mazurskim rośnie 2017

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie Warmiński Związek Pszczelarzy w Rychlikach Henryk Kiejdo Sylwia Jaskulska

Jak informuje serwis SadyOgrody.pl, na Warmii i Mazurach z roku na rok zwiększa się liczba rodzin pszczelich. W przeciągu ostatnich 10 lat liczba ta zwiększyła się z ok. 100 tys. do ponad 140 tys. Liczba pszczelarzy w województwie warmińsko-mazurskim na koniec 2016 roku wynosiła ponad 3,5 tys.

Przeciętna liczba rodzin pszczelich przypadająca na pasieczysko wynosi ok. 40 (średnia w kraju to ok. 23 pnie pszczele). Charakterystycznym dla regionu warmińsko-mazurskiego jest dominacja pasiek średniej wielkości, tj. 21-50 uli oraz pasiek towarowych (pasiek liczących powyżej 80 pni). Henryk Kiejdo, pszczelarz należący do Warmińskiego Związku Pszczelarzy w Rychlikach, dodaje, że w tym regionie jest też sporo pasiek towarowych (liczących ponad 150 zasiedlonych uli). Sylwia Jaskulska zauważa również, że do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla należy 20 pasiek.

Warto dodać, że w województwie warmińsko-mazurskim miód jest jednym z najchętniej kupowanych przez turystów produktów. To bodziec do zwiększania liczby pni pszczelich. Efekt dobrego sezonu i rosnącej liczby rodzin pszczelich widać gołym okiem. Region zajmuje obecnie 8 miejsce w skali kraju pod względem produkcji miodu. Większość, bo 81% miodu jest dystrybuowane w ramach sprzedaży bezpośredniej, pozostała część trafia do skupów.

Opracowano na podstawie:

SadyOgrody.pl, Warmińsko-mazurskie: Wzrosła liczba rodzin pszczelich w pasiekach, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/warminsko_mazurskie_wzrosla_liczba_rodzin_pszczelich_w_pasiekach,9378.html, Data publikacji: 2017.04.07, Data odczytu: 2017.04.12

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1434

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.