Portal Pszczelarski

Liczba rodzin pszczelich w warmińsko-mazurskim rośnie 2017

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie Warmiński Związek Pszczelarzy w Rychlikach Henryk Kiejdo Sylwia Jaskulska

Jak informuje serwis SadyOgrody.pl, na Warmii i Mazurach z roku na rok zwiększa się liczba rodzin pszczelich. W przeciągu ostatnich 10 lat liczba ta zwiększyła się z ok. 100 tys. do ponad 140 tys. Liczba pszczelarzy w województwie warmińsko-mazurskim na koniec 2016 roku wynosiła ponad 3,5 tys.

Przeciętna liczba rodzin pszczelich przypadająca na pasieczysko wynosi ok. 40 (średnia w kraju to ok. 23 pnie pszczele). Charakterystycznym dla regionu warmińsko-mazurskiego jest dominacja pasiek średniej wielkości, tj. 21-50 uli oraz pasiek towarowych (pasiek liczących powyżej 80 pni). Henryk Kiejdo, pszczelarz należący do Warmińskiego Związku Pszczelarzy w Rychlikach, dodaje, że w tym regionie jest też sporo pasiek towarowych (liczących ponad 150 zasiedlonych uli). Sylwia Jaskulska zauważa również, że do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla należy 20 pasiek.

Warto dodać, że w województwie warmińsko-mazurskim miód jest jednym z najchętniej kupowanych przez turystów produktów. To bodziec do zwiększania liczby pni pszczelich. Efekt dobrego sezonu i rosnącej liczby rodzin pszczelich widać gołym okiem. Region zajmuje obecnie 8 miejsce w skali kraju pod względem produkcji miodu. Większość, bo 81% miodu jest dystrybuowane w ramach sprzedaży bezpośredniej, pozostała część trafia do skupów.

Opracowano na podstawie:

SadyOgrody.pl, Warmińsko-mazurskie: Wzrosła liczba rodzin pszczelich w pasiekach, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/warminsko_mazurskie_wzrosla_liczba_rodzin_pszczelich_w_pasiekach,9378.html, Data publikacji: 2017.04.07, Data odczytu: 2017.04.12

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1645

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Słodka sałatka z kurczakiem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie