Portal Pszczelarski

Liczba rodzin pszczelich w warmińsko-mazurskim rośnie 2017

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie Warmiński Związek Pszczelarzy w Rychlikach Henryk Kiejdo Sylwia Jaskulska

Jak informuje serwis SadyOgrody.pl, na Warmii i Mazurach z roku na rok zwiększa się liczba rodzin pszczelich. W przeciągu ostatnich 10 lat liczba ta zwiększyła się z ok. 100 tys. do ponad 140 tys. Liczba pszczelarzy w województwie warmińsko-mazurskim na koniec 2016 roku wynosiła ponad 3,5 tys.

Przeciętna liczba rodzin pszczelich przypadająca na pasieczysko wynosi ok. 40 (średnia w kraju to ok. 23 pnie pszczele). Charakterystycznym dla regionu warmińsko-mazurskiego jest dominacja pasiek średniej wielkości, tj. 21-50 uli oraz pasiek towarowych (pasiek liczących powyżej 80 pni). Henryk Kiejdo, pszczelarz należący do Warmińskiego Związku Pszczelarzy w Rychlikach, dodaje, że w tym regionie jest też sporo pasiek towarowych (liczących ponad 150 zasiedlonych uli). Sylwia Jaskulska zauważa również, że do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla należy 20 pasiek.

Warto dodać, że w województwie warmińsko-mazurskim miód jest jednym z najchętniej kupowanych przez turystów produktów. To bodziec do zwiększania liczby pni pszczelich. Efekt dobrego sezonu i rosnącej liczby rodzin pszczelich widać gołym okiem. Region zajmuje obecnie 8 miejsce w skali kraju pod względem produkcji miodu. Większość, bo 81% miodu jest dystrybuowane w ramach sprzedaży bezpośredniej, pozostała część trafia do skupów.

Opracowano na podstawie:

SadyOgrody.pl, Warmińsko-mazurskie: Wzrosła liczba rodzin pszczelich w pasiekach, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/warminsko_mazurskie_wzrosla_liczba_rodzin_pszczelich_w_pasiekach,9378.html, Data publikacji: 2017.04.07, Data odczytu: 2017.04.12

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1506

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Kapusta czerwona z porto

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Nan-e qandi

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych