Liczba rodzin pszczelich w warmińsko-mazurskim rośnie 2017

Jak informuje serwis SadyOgrody.pl, na Warmii i Mazurach z roku na rok zwiększa się liczba rodzin pszczelich. W przeciągu ostatnich 10 lat liczba ta zwiększyła się z ok. 100 tys. do ponad 140 tys. Liczba pszczelarzy w województwie warmińsko-mazurskim na koniec 2016 roku wynosiła ponad 3,5 tys.
Przeciętna liczba rodzin pszczelich przypadająca na pasieczysko wynosi ok. 40 (średnia w kraju to ok. 23 pnie pszczele). Charakterystycznym dla regionu warmińsko-mazurskiego jest dominacja pasiek średniej wielkości, tj. 21-50 uli oraz pasiek towarowych (pasiek liczących powyżej 80 pni). Henryk Kiejdo, pszczelarz należący do Warmińskiego Związku Pszczelarzy w Rychlikach, dodaje, że w tym regionie jest też sporo pasiek towarowych (liczących ponad 150 zasiedlonych uli). Sylwia Jaskulska zauważa również, że do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla należy 20 pasiek.
Warto dodać, że w województwie warmińsko-mazurskim miód jest jednym z najchętniej kupowanych przez turystów produktów. To bodziec do zwiększania liczby pni pszczelich. Efekt dobrego sezonu i rosnącej liczby rodzin pszczelich widać gołym okiem. Region zajmuje obecnie 8 miejsce w skali kraju pod względem produkcji miodu. Większość, bo 81% miodu jest dystrybuowane w ramach sprzedaży bezpośredniej, pozostała część trafia do skupów.
Opracowano na podstawie:
SadyOgrody.pl, Warmińsko-mazurskie: Wzrosła liczba rodzin pszczelich w pasiekach, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/warminsko_mazurskie_wzrosla_liczba_rodzin_pszczelich_w_pasiekach,9378.html, Data publikacji: 2017.04.07, Data odczytu: 2017.04.12
Liczba wyświetleń artykułu: 2296
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!