Portal Pszczelarski

Apel do Ministra Rolnictwa ws. zakazu stosowania pestycydów 2017

akcja pszczelarska Greenpeace neonikotynoidy pestycydy

Na stronie Greepeace pojawił się apel do Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa by Polska poparła zakaz stosowania szkodliwych dla pszczół pestycydów. Decyzja ma zapaść najprawdopodobniej już w połowie maja 2017 r. Czasu zatem pozostało niewiele.

Poniżej opublikowano pełną treść apelu:

"Panie Ministrze,

Apelujemy o poparcie przez Polskę zakazu stosowania środków owadobójczych z grupy neonikotynoidów we wszystkich uprawach. Polska, przyczyniając się do wycofania z użycia pestycydów szkodliwych dla owadów zapylających i innych zwierząt, ma szansę być w Europie liderem działań na rzecz pszczół!

Neonikotynoidy stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla pszczół miodnych, ale także dla innych gatunków zwierząt - pszczół dziko żyjących, różnych gatunków motyli, bezkręgowców wodnych a nawet ptaków. Środki te są obecne nie tylko na polach uprawnych, ale też w glebie, ciekach wodnych i dzikiej roślinności poza uprawami, w stężeniach, które stanowią zagrożenie dla środowiska. "Biorąc pod uwagę dowody na tak szerokie negatywne skutki środowiskowe tej grupy pestycydów, właściwym byłoby rozszerzenie obowiązujących unijnych zakazów" - powiedział światowej sławy profesor biologii Dave Goulson, który jest autorem przeglądu badań naukowców z całej Europy na ten temat.

Wartość zapylania w Polsce wyceniono na ponad 4 miliardy złotych rocznie. Tyle straciliby rocznie polscy rolnicy i sadownicy, gdyby nie mogli liczyć na pracę pszczół. Oznacza to, że dobro polskiego rolnictwa zależy od długofalowych rozwiązań, nie zaś szybkich i szkodliwych metod oferowanych przez środki chemiczne. Nie chcemy, aby pszczelarze, rolnicy, środowisko naturalne i - w rezultacie my wszyscy - płacili cenę za szkody wyrządzone przez pestycydy pszczołom miodnym i dziko żyjącym.

Jeszcze raz apelujemy do Pana, by Polska, która już wielokrotnie pokazała, że los pszczół jest dla niej ważny, opowiedziała się zdecydowanie i jak najszybciej za ochroną owadów zapylających i poparła wprowadzenie całkowitego, nieograniczonego w czasie zakazu stosowania neonikotynoidów na polach i w sadach. Niech to będzie pierwszy krok na drodze ku Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających."

 

Apel można podpisać na stronie: https://act.greenpeace.org/page/7590/petition/1 

 

Opracowano na podstawie:

Greenpeace, NIECH POLSKA BĘDZIE PO STRONIE PSZCZÓŁ - podpisz apel do Ministra Rolnictwa, https://act.greenpeace.org/page/7590/petition/1, Data odczytu: 2017.04.11

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1396

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.