Portal Pszczelarski

Apel do Ministra Rolnictwa ws. zakazu stosowania pestycydów 2017

akcja pszczelarska Greenpeace neonikotynoidy pestycydy

Na stronie Greepeace pojawił się apel do Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa by Polska poparła zakaz stosowania szkodliwych dla pszczół pestycydów. Decyzja ma zapaść najprawdopodobniej już w połowie maja 2017 r. Czasu zatem pozostało niewiele.

Poniżej opublikowano pełną treść apelu:

"Panie Ministrze,

Apelujemy o poparcie przez Polskę zakazu stosowania środków owadobójczych z grupy neonikotynoidów we wszystkich uprawach. Polska, przyczyniając się do wycofania z użycia pestycydów szkodliwych dla owadów zapylających i innych zwierząt, ma szansę być w Europie liderem działań na rzecz pszczół!

Neonikotynoidy stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla pszczół miodnych, ale także dla innych gatunków zwierząt - pszczół dziko żyjących, różnych gatunków motyli, bezkręgowców wodnych a nawet ptaków. Środki te są obecne nie tylko na polach uprawnych, ale też w glebie, ciekach wodnych i dzikiej roślinności poza uprawami, w stężeniach, które stanowią zagrożenie dla środowiska. "Biorąc pod uwagę dowody na tak szerokie negatywne skutki środowiskowe tej grupy pestycydów, właściwym byłoby rozszerzenie obowiązujących unijnych zakazów" - powiedział światowej sławy profesor biologii Dave Goulson, który jest autorem przeglądu badań naukowców z całej Europy na ten temat.

Wartość zapylania w Polsce wyceniono na ponad 4 miliardy złotych rocznie. Tyle straciliby rocznie polscy rolnicy i sadownicy, gdyby nie mogli liczyć na pracę pszczół. Oznacza to, że dobro polskiego rolnictwa zależy od długofalowych rozwiązań, nie zaś szybkich i szkodliwych metod oferowanych przez środki chemiczne. Nie chcemy, aby pszczelarze, rolnicy, środowisko naturalne i - w rezultacie my wszyscy - płacili cenę za szkody wyrządzone przez pestycydy pszczołom miodnym i dziko żyjącym.

Jeszcze raz apelujemy do Pana, by Polska, która już wielokrotnie pokazała, że los pszczół jest dla niej ważny, opowiedziała się zdecydowanie i jak najszybciej za ochroną owadów zapylających i poparła wprowadzenie całkowitego, nieograniczonego w czasie zakazu stosowania neonikotynoidów na polach i w sadach. Niech to będzie pierwszy krok na drodze ku Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających."

 

Apel można podpisać na stronie: https://act.greenpeace.org/page/7590/petition/1 

 

Opracowano na podstawie:

Greenpeace, NIECH POLSKA BĘDZIE PO STRONIE PSZCZÓŁ - podpisz apel do Ministra Rolnictwa, https://act.greenpeace.org/page/7590/petition/1, Data odczytu: 2017.04.11

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2243

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Nalewka jaśminowa z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem