Portal Pszczelarski

Działkowiec z Zielonej Góry ma 10 domków dla murarek ogrodowych 2017

pszczelarstwo lubuskie murarka ogrodowa Osmia Rufa L. Stanisław Grygorcewicz

Stanisław Grygorcewicz to działkowiec z Zielonej Góry, który udowadnia czytelnikom Stery Agro Lubuskie, że murarka ogrodowa jest bardzo pożyteczną pszczołą. 

Od 2012 roku na swojej działce w Rodzinnych Ogrodach Działkowych im. Karola Świerczewskiego przy ul. Foluszowej posiada przy altance, na półce od strony południowej, 10 zasiedlonych pszczelich domków. Na jednej ze ścian wisi również certyfikat nadany 25 marca 2017 r. przez Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego Związkowiec: "Certyfikat działań ekologicznych - Osmia Rufa (murarka ogrodowa) - popularyzacja owadów zapylających", będący dowodem, że pszczoły murarki są ważne nie tylko dla Pana Stanisława.

Na pytanie jakie korzyści widzi u murarki ogrodowej, zielonogórski działkowiec odpowiada: "Są bardzo pożyteczne, zapylają, nie żądlą, nie mają królowej jak inne pszczoły". Wskazuje ich jeden "minus" - długość życia, która wynosi ok. 0,5 roku.

Trend posiadania domków dla dzikich zapylaczy nasila się. I dobrze, wszak korzystają na tym wszyscy.

Opracowano na podstawie:

Strefa Agro Gazety Lubuskiej, Dzikie pszczoły pana Stanisława, http://www.strefaagro.gazetalubuska.pl/galeria/dzikie-pszczoly-pana-stanislawa, Data publikacji: 2017.04.09, Data odczytu: 2017.04.11

Zobacz również:

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia Rufa L.)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2664

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kurczak teriyaki z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Kukurydziane bułeczki z miodem

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Jabłko w cieście z karmelizowanym słonecznikiem

Klasyczna truskawka z miodem