Portal Pszczelarski

Wielka akcja sadzenia roślin (w tym miododajnych) w województwie łódzkim 2017

pszczelarstwo łódzkie akcja pszczelarska Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach rośliny miododajne pożytki rośliny pyłkodajne

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wyznaczyły sobie bardzo ambitny cel na stulecie istnienia województwa łódzkiego - posadzenie 100 tysięcy nowych drzew.

Aktualnie na każdego mieszkańca województwa łódzkiego przypadają około 3 drzewa, a lesistość całego obszaru wynosi o 9% mniej niż średnia kraju (w kraju - 30%). Akcja sadzenia roślin ma to zmienić. Co więcej, ma przyczynić się również do poprawy warunków bytu ludzi, ptaków, ssaków, owadów i roślin.

Drzewa w miastach, ale i poza nimi, są bardzo pożądane. Hieronim Andrzejewski, dyrektor ZPKWŁ, w wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej wskazuje, drzewa nie tylko redukują hałas i zatrzymują kurz, ale również poprawiają znacznie warunki estetyczne. Dodatkowo zmniejszają ryzykowo powodzi, łagodzą wahania temperatur, zwiększają wilgotność powietrza oraz redukują dwutlenek węgla.

Władze województwa łódzkiego planują w ramach opisywanej akcji zakupić 30-50 tysięcy drzew i krzewów, wśród których dużą część stanowić będą rośliny miododajne. Tymi chce zaopiekować się Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach. Planuje sadzić je przy drogach i we wsiach.

Wśród drzew, które mają zostać posadzone w tegorocznym przedsięwzięciu są m.in. wierzby, dęby, lipy i grusze. Ma przybyć średnio 5,5 drzewa na kilometr kwadratowy województwa łódzkiego.

Opracowano na podstawie:

rp.pl, Wielkie sadzenie drzew w regionie, http://www.rp.pl/Zycie-Ziemi-Lodzkiej/304049857-Wielkie-sadzenie--drzew-w-regionie.html#ap-1, Data publikacji: 2017.04.04, Data odczytu: 2017.04.05

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2485

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Szybki piernik z miodem na święta

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Tarta z brzoskwiniami i miodem

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Pstrąg z miodem w sosie orzechowym