Portal Pszczelarski

Wielka akcja sadzenia roślin (w tym miododajnych) w województwie łódzkim 2017

pszczelarstwo łódzkie akcja pszczelarska Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach rośliny miododajne pożytki rośliny pyłkodajne

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wyznaczyły sobie bardzo ambitny cel na stulecie istnienia województwa łódzkiego - posadzenie 100 tysięcy nowych drzew.

Aktualnie na każdego mieszkańca województwa łódzkiego przypadają około 3 drzewa, a lesistość całego obszaru wynosi o 9% mniej niż średnia kraju (w kraju - 30%). Akcja sadzenia roślin ma to zmienić. Co więcej, ma przyczynić się również do poprawy warunków bytu ludzi, ptaków, ssaków, owadów i roślin.

Drzewa w miastach, ale i poza nimi, są bardzo pożądane. Hieronim Andrzejewski, dyrektor ZPKWŁ, w wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej wskazuje, drzewa nie tylko redukują hałas i zatrzymują kurz, ale również poprawiają znacznie warunki estetyczne. Dodatkowo zmniejszają ryzykowo powodzi, łagodzą wahania temperatur, zwiększają wilgotność powietrza oraz redukują dwutlenek węgla.

Władze województwa łódzkiego planują w ramach opisywanej akcji zakupić 30-50 tysięcy drzew i krzewów, wśród których dużą część stanowić będą rośliny miododajne. Tymi chce zaopiekować się Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach. Planuje sadzić je przy drogach i we wsiach.

Wśród drzew, które mają zostać posadzone w tegorocznym przedsięwzięciu są m.in. wierzby, dęby, lipy i grusze. Ma przybyć średnio 5,5 drzewa na kilometr kwadratowy województwa łódzkiego.

Opracowano na podstawie:

rp.pl, Wielkie sadzenie drzew w regionie, http://www.rp.pl/Zycie-Ziemi-Lodzkiej/304049857-Wielkie-sadzenie--drzew-w-regionie.html#ap-1, Data publikacji: 2017.04.04, Data odczytu: 2017.04.05

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2345

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Skrzydełka z miodem i chili

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Krem bananowo-owsiany z miodem

Miód z dziką różą

Ananas w czekoladowym cieście

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Owsiane mini batoniki z białą czekoladą i miodem

Sałata rzymska z mandarynkami i ogórkiem