Portal Pszczelarski

Wielka akcja sadzenia roślin (w tym miododajnych) w województwie łódzkim 2017

pszczelarstwo łódzkie akcja pszczelarska Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach rośliny miododajne pożytki rośliny pyłkodajne

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wyznaczyły sobie bardzo ambitny cel na stulecie istnienia województwa łódzkiego - posadzenie 100 tysięcy nowych drzew.

Aktualnie na każdego mieszkańca województwa łódzkiego przypadają około 3 drzewa, a lesistość całego obszaru wynosi o 9% mniej niż średnia kraju (w kraju - 30%). Akcja sadzenia roślin ma to zmienić. Co więcej, ma przyczynić się również do poprawy warunków bytu ludzi, ptaków, ssaków, owadów i roślin.

Drzewa w miastach, ale i poza nimi, są bardzo pożądane. Hieronim Andrzejewski, dyrektor ZPKWŁ, w wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej wskazuje, drzewa nie tylko redukują hałas i zatrzymują kurz, ale również poprawiają znacznie warunki estetyczne. Dodatkowo zmniejszają ryzykowo powodzi, łagodzą wahania temperatur, zwiększają wilgotność powietrza oraz redukują dwutlenek węgla.

Władze województwa łódzkiego planują w ramach opisywanej akcji zakupić 30-50 tysięcy drzew i krzewów, wśród których dużą część stanowić będą rośliny miododajne. Tymi chce zaopiekować się Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach. Planuje sadzić je przy drogach i we wsiach.

Wśród drzew, które mają zostać posadzone w tegorocznym przedsięwzięciu są m.in. wierzby, dęby, lipy i grusze. Ma przybyć średnio 5,5 drzewa na kilometr kwadratowy województwa łódzkiego.

Opracowano na podstawie:

rp.pl, Wielkie sadzenie drzew w regionie, http://www.rp.pl/Zycie-Ziemi-Lodzkiej/304049857-Wielkie-sadzenie--drzew-w-regionie.html#ap-1, Data publikacji: 2017.04.04, Data odczytu: 2017.04.05

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2798

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Plackowe brownie z cukinią i miodem

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Puszysty omlet z bananami

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Sałata rzymska z mandarynkami i ogórkiem

Pierniczki z miodem na święta - wersja 2

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem