Portal Pszczelarski

100 domków dla murarek ogrodowych dla sadowników i ogrodników w Małopolsce 2017

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska murarka ogrodowa Osmia rufa L. hotel dla pszczół

Jak informuje serwis TVP.info, Popradzki Park Krajobrazowy w Starym Sączu przygotował dla sadowników i ogrodników z Małopolski 100 domków dla murarek. W każdym domku znajduje się około 150 kokonów murarki ogrodowej, jednej z najpopularniejszej pszczoły samotnicy w Polsce.

Marek Kroczek, kierownik parku, w wywiadzie udzielonym TVP.info informuje, że murarka ogrodowa jest lepszym "zapylaczem" niż pszczoła miodna. Do zapylenia hektara sadu potrzeba około 1,5 tys. murarek ogrodowych lub od 80-120 tys. pszczół miodnych. Wierzy, że ta niecodzienna akcja pszczelarska pozwoli sadownikom i ogrodnikom zwrócić uwagę na konieczność większego dbania o życie zapylaczy, również tych dzikich.

Oczywiście w przypadku pszczoły miodnej możemy mówić dodatkowo jeszcze o pozyskaniu innych produktów, tj. miód czy wosk pszczeli, których z pracy murarki nie ujrzymy. 

Prace przy hodowli murarki ogrodowej w Oddziale Popradzkiego Parku Krajobrazowego w Starym Sączu trwają od 2015 roku, kiedy to zasiedlowo dwa korpusy gniazdowe (łącznie 1400 sztuk kokonów murarki ogrodowej). W 2016 roku hodowla murarki zwiększyła się przeszło dwukrotnie.

Opracowano na podstawie:

TVP.info, Ogrodnikom pomoże... murarka. Park krajobrazowy rozdaje pszczoły, https://www.tvp.info/29661843/ogrodnikom-pomoze-murarka-park-krajobrazowy-rozdaje-pszczoly, Data publikacji: 2017.03.26, Data odczytu: 2017.03.27

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, PRACE PRZY HODOWLI MURARKI OGRODOWEJ W ODDZIALE W STARYM SĄCZU, http://www.zpkwm.pl/aktualnosc/items/prace-przy-hodowli-murarki-ogrodowej-w-oddziale-w-starym-saczu.html, Data odczytu: 2017.03.27

Zobacz również:

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - podstawowe informacje

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2272

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Lawendowe ciasto dyniowe

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Nan-e qandi

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Bastani – perskie lody szafranowe