Portal Pszczelarski

100 domków dla murarek ogrodowych dla sadowników i ogrodników w Małopolsce 2017

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska murarka ogrodowa Osmia rufa L. hotel dla pszczół

Jak informuje serwis TVP.info, Popradzki Park Krajobrazowy w Starym Sączu przygotował dla sadowników i ogrodników z Małopolski 100 domków dla murarek. W każdym domku znajduje się około 150 kokonów murarki ogrodowej, jednej z najpopularniejszej pszczoły samotnicy w Polsce.

Marek Kroczek, kierownik parku, w wywiadzie udzielonym TVP.info informuje, że murarka ogrodowa jest lepszym "zapylaczem" niż pszczoła miodna. Do zapylenia hektara sadu potrzeba około 1,5 tys. murarek ogrodowych lub od 80-120 tys. pszczół miodnych. Wierzy, że ta niecodzienna akcja pszczelarska pozwoli sadownikom i ogrodnikom zwrócić uwagę na konieczność większego dbania o życie zapylaczy, również tych dzikich.

Oczywiście w przypadku pszczoły miodnej możemy mówić dodatkowo jeszcze o pozyskaniu innych produktów, tj. miód czy wosk pszczeli, których z pracy murarki nie ujrzymy. 

Prace przy hodowli murarki ogrodowej w Oddziale Popradzkiego Parku Krajobrazowego w Starym Sączu trwają od 2015 roku, kiedy to zasiedlowo dwa korpusy gniazdowe (łącznie 1400 sztuk kokonów murarki ogrodowej). W 2016 roku hodowla murarki zwiększyła się przeszło dwukrotnie.

Opracowano na podstawie:

TVP.info, Ogrodnikom pomoże... murarka. Park krajobrazowy rozdaje pszczoły, https://www.tvp.info/29661843/ogrodnikom-pomoze-murarka-park-krajobrazowy-rozdaje-pszczoly, Data publikacji: 2017.03.26, Data odczytu: 2017.03.27

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, PRACE PRZY HODOWLI MURARKI OGRODOWEJ W ODDZIALE W STARYM SĄCZU, http://www.zpkwm.pl/aktualnosc/items/prace-przy-hodowli-murarki-ogrodowej-w-oddziale-w-starym-saczu.html, Data odczytu: 2017.03.27

Zobacz również:

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - podstawowe informacje

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2193

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.