Portal Pszczelarski

100 domków dla murarek ogrodowych dla sadowników i ogrodników w Małopolsce 2017

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska murarka ogrodowa Osmia rufa L. hotel dla pszczół

Jak informuje serwis TVP.info, Popradzki Park Krajobrazowy w Starym Sączu przygotował dla sadowników i ogrodników z Małopolski 100 domków dla murarek. W każdym domku znajduje się około 150 kokonów murarki ogrodowej, jednej z najpopularniejszej pszczoły samotnicy w Polsce.

Marek Kroczek, kierownik parku, w wywiadzie udzielonym TVP.info informuje, że murarka ogrodowa jest lepszym "zapylaczem" niż pszczoła miodna. Do zapylenia hektara sadu potrzeba około 1,5 tys. murarek ogrodowych lub od 80-120 tys. pszczół miodnych. Wierzy, że ta niecodzienna akcja pszczelarska pozwoli sadownikom i ogrodnikom zwrócić uwagę na konieczność większego dbania o życie zapylaczy, również tych dzikich.

Oczywiście w przypadku pszczoły miodnej możemy mówić dodatkowo jeszcze o pozyskaniu innych produktów, tj. miód czy wosk pszczeli, których z pracy murarki nie ujrzymy. 

Prace przy hodowli murarki ogrodowej w Oddziale Popradzkiego Parku Krajobrazowego w Starym Sączu trwają od 2015 roku, kiedy to zasiedlowo dwa korpusy gniazdowe (łącznie 1400 sztuk kokonów murarki ogrodowej). W 2016 roku hodowla murarki zwiększyła się przeszło dwukrotnie.

Opracowano na podstawie:

TVP.info, Ogrodnikom pomoże... murarka. Park krajobrazowy rozdaje pszczoły, https://www.tvp.info/29661843/ogrodnikom-pomoze-murarka-park-krajobrazowy-rozdaje-pszczoly, Data publikacji: 2017.03.26, Data odczytu: 2017.03.27

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, PRACE PRZY HODOWLI MURARKI OGRODOWEJ W ODDZIALE W STARYM SĄCZU, http://www.zpkwm.pl/aktualnosc/items/prace-przy-hodowli-murarki-ogrodowej-w-oddziale-w-starym-saczu.html, Data odczytu: 2017.03.27

Zobacz również:

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - podstawowe informacje

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2378

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Biały miód leśny z Mount Oku

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.