Portal Pszczelarski

Śmiercionośne pszczoły w Australii. Raport 2000-2013

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii

Jak donosi serwis Pomijane.pl, pszczoły razem z osami i szerszeniami stanowią drugą najniebezpieczniejszą grupę zwierząt w Australii. Pierwsze są konie. Choć brzmi to dość absurdalnie, to ma to swoje odzwierciedlenie w statystykach.

Badacze R. E. Welton, D. J. Williams i D. Liew, przeanalizowali dane z przyjęć do szpitali oraz dane koronerów badających śmiertelne wypadki w latach 2000-2013 z udziałem zwierząt. Wyniki badań opublikowali w czasopiśmie Internal Medicine Journal wywołując niemałe zaskoczenie nie tylko wśród grona naukowców.

Każdy kojarzy Australię z najbardziej jadowitymi i śmiercionośnymi zwierzętami żyjącymi na świecie. Wiele mówi się o ogromnych pająkach, krokodylach australijskich, wężach i różnego rodzaju insektach, które praktycznie czekają tylko na okazję, by zaatakować człowieka. 

Raport Injury trends from envenoming in Australia 2000–2013 całkowicie wywraca wyobrażenia o najniebezpieczniejszych australijskich zwierzętach zdecydowanej większości ludzkiej populacji. Na pierwszym miejscu znalazły się... konie. W analizowanym przedziale czasowym były odpowiedzialne za 74 zgony! Drugie miejsce zajęły pszczoły, osy i szerszenie przyczyniając się do śmierci 27 osób i 12351 wizyt w szpitalu. Trzecie miejsce należy do węży, które podobnie jak pszczoły są odpowiedzialne za śmierć 27 osób i konieczność hospitalizacji 6123 innych.

W badanym przedziale czasu nikt nie zginął przez pająki, centypedy i skorpiony, lecz zmuszony był do wizyty w szpitalu, odpowiednio: 11994, 119 i 61 razy.

Opracowano na podstawie:

Pomijane Wiadomości, W Australii konie są bardziej śmiercionośne od węży i pająków, http://pomijane.pl/australii-konie-bardziej-smiercionosne-wezy/, Data publikacji: 2017.03.23, Data odczytu: 2017.03.25

Wiley Online Library, Injury trends from envenoming in Australia, 2000–2013, http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/imj.13297/full, Data publikacji: 2017.02.15, Data odczytu: 2017.03.25

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2188

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-04-01 20:23:41

Strach się bać koni i pszczół :)  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Bigos staropolski na winie z miodem

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.