Portal Pszczelarski

Śmiercionośne pszczoły w Australii. Raport 2000-2013

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii

Jak donosi serwis Pomijane.pl, pszczoły razem z osami i szerszeniami stanowią drugą najniebezpieczniejszą grupę zwierząt w Australii. Pierwsze są konie. Choć brzmi to dość absurdalnie, to ma to swoje odzwierciedlenie w statystykach.

Badacze R. E. Welton, D. J. Williams i D. Liew, przeanalizowali dane z przyjęć do szpitali oraz dane koronerów badających śmiertelne wypadki w latach 2000-2013 z udziałem zwierząt. Wyniki badań opublikowali w czasopiśmie Internal Medicine Journal wywołując niemałe zaskoczenie nie tylko wśród grona naukowców.

Każdy kojarzy Australię z najbardziej jadowitymi i śmiercionośnymi zwierzętami żyjącymi na świecie. Wiele mówi się o ogromnych pająkach, krokodylach australijskich, wężach i różnego rodzaju insektach, które praktycznie czekają tylko na okazję, by zaatakować człowieka. 

Raport Injury trends from envenoming in Australia 2000–2013 całkowicie wywraca wyobrażenia o najniebezpieczniejszych australijskich zwierzętach zdecydowanej większości ludzkiej populacji. Na pierwszym miejscu znalazły się... konie. W analizowanym przedziale czasowym były odpowiedzialne za 74 zgony! Drugie miejsce zajęły pszczoły, osy i szerszenie przyczyniając się do śmierci 27 osób i 12351 wizyt w szpitalu. Trzecie miejsce należy do węży, które podobnie jak pszczoły są odpowiedzialne za śmierć 27 osób i konieczność hospitalizacji 6123 innych.

W badanym przedziale czasu nikt nie zginął przez pająki, centypedy i skorpiony, lecz zmuszony był do wizyty w szpitalu, odpowiednio: 11994, 119 i 61 razy.

Opracowano na podstawie:

Pomijane Wiadomości, W Australii konie są bardziej śmiercionośne od węży i pająków, http://pomijane.pl/australii-konie-bardziej-smiercionosne-wezy/, Data publikacji: 2017.03.23, Data odczytu: 2017.03.25

Wiley Online Library, Injury trends from envenoming in Australia, 2000–2013, http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/imj.13297/full, Data publikacji: 2017.02.15, Data odczytu: 2017.03.25

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1722

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2017-04-01 20:23:41

Strach się bać koni i pszczół :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.