Portal Pszczelarski

Śmiercionośne pszczoły w Australii. Raport 2000-2013

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii

Jak donosi serwis Pomijane.pl, pszczoły razem z osami i szerszeniami stanowią drugą najniebezpieczniejszą grupę zwierząt w Australii. Pierwsze są konie. Choć brzmi to dość absurdalnie, to ma to swoje odzwierciedlenie w statystykach.

Badacze R. E. Welton, D. J. Williams i D. Liew, przeanalizowali dane z przyjęć do szpitali oraz dane koronerów badających śmiertelne wypadki w latach 2000-2013 z udziałem zwierząt. Wyniki badań opublikowali w czasopiśmie Internal Medicine Journal wywołując niemałe zaskoczenie nie tylko wśród grona naukowców.

Każdy kojarzy Australię z najbardziej jadowitymi i śmiercionośnymi zwierzętami żyjącymi na świecie. Wiele mówi się o ogromnych pająkach, krokodylach australijskich, wężach i różnego rodzaju insektach, które praktycznie czekają tylko na okazję, by zaatakować człowieka. 

Raport Injury trends from envenoming in Australia 2000–2013 całkowicie wywraca wyobrażenia o najniebezpieczniejszych australijskich zwierzętach zdecydowanej większości ludzkiej populacji. Na pierwszym miejscu znalazły się... konie. W analizowanym przedziale czasowym były odpowiedzialne za 74 zgony! Drugie miejsce zajęły pszczoły, osy i szerszenie przyczyniając się do śmierci 27 osób i 12351 wizyt w szpitalu. Trzecie miejsce należy do węży, które podobnie jak pszczoły są odpowiedzialne za śmierć 27 osób i konieczność hospitalizacji 6123 innych.

W badanym przedziale czasu nikt nie zginął przez pająki, centypedy i skorpiony, lecz zmuszony był do wizyty w szpitalu, odpowiednio: 11994, 119 i 61 razy.

Opracowano na podstawie:

Pomijane Wiadomości, W Australii konie są bardziej śmiercionośne od węży i pająków, http://pomijane.pl/australii-konie-bardziej-smiercionosne-wezy/, Data publikacji: 2017.03.23, Data odczytu: 2017.03.25

Wiley Online Library, Injury trends from envenoming in Australia, 2000–2013, http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/imj.13297/full, Data publikacji: 2017.02.15, Data odczytu: 2017.03.25

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2696

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-04-01 20:23:41

Strach się bać koni i pszczół :)



  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

X Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie

XXXVI Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Przemkowie

XXIV Krakowskie Miodobranie

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom