Portal Pszczelarski

Pszczelarze ze Śmigla po raz kolejny wygrali sprawę w sądzie dot. zatrucia pszczół 2017

pszczelarstwo wielkopolskie zatrucie pszczół zatrucie pszczół w gminie Śmigiel Koło Pszczelarzy w Śmiglu Śmigiel

Jak informuje portal Głos Wielkopolski, pszczelarze z Koła Pszczelarzy w Śmiglu po raz kolejny wygrali sprawę w kościańskim sądzie w sprawie wszczęcia postępowania przez prokuraturę w odniesieniu do zatrucia pszczół.

Zdarzenie to miało miejsce w 2015 roku. Z początkowo nieznanych przyczyn, w gminie Śmigiel, osypało się około 150 rodzin pszczelich. Specjalistyczne badania wykazały, że pole, z którego pszczoły zbierały nektar zostało opryskane środkiem, którego nie wolno stosować podczas kwitnienia roślin.

Fakt ten zgłosili do prokuratury, która po przeanalizowaniu dokumentów nie doszukała się znamion czynu zabronionego i odmówiła wszczęcia postępowania. Pszczelarze z Koła Pszczelarzy w Śmiglu odwołali się do sądu od decyzji prokuratury. Sąd ponownie nakazał zająć się tą sprawą prokuraturze, a ta ponownie odmówiła wszczęcia postępowania. Nie dając za wygraną, pszczelarze ponownie odwołali się do sądu i ponownie uzyskali przychylność sądu, który nakazał zajęcie się tą sprawą prokuraturze.

Czy tym razem prokuratura ponownie nie będzie widzieć podstaw do wszczęcia postępowania? Czas pokaże. Chciałoby się powiedzieć, że do trzech razy sztuka. Oby na tych trzech się skończyło.

Opracowano na podstawie:

strefaAGRO Głosu Wielkopolskiego , Śmigiel: Prokuratura zajmie się zatruciem pszczół, http://www.strefaagro.gloswielkopolski.pl/artykul/smigiel-prokuratura-zajmie-sie-zatruciem-pszczol, Data publikacji: 2017.03.22, Data odczytu: 2017.03.25

Czytaj również:

Sprawa wytrucia pszczół w gminie Śmigiel zakończona

Osoba odpowiedzialna za wytrucie 152 rodzin pszczelich stanie przed sądem

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2216

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-04-01 20:36:25

Jak się walczy o swoje to trzeba być twardym i konsekwentnym! Brawo!

Adam_Poch 2017-04-03 19:05:29

No i dobrze. Pytanie tylko jaką argumentację podaje prokuratura, że po raz kolejny nie podejmuje się interwencji.  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bigos staropolski na winie z miodem

Bananowe chipsy z miodem

Nalewka jaśminowa z miodem

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor