Portal Pszczelarski

58 pozwoleń na stosowanie zakazanych neonikotynoidów w Unii Europejskiej w latach 2013-2016

pszczelarstwo na świecie Bayer Syngenta neonikotynoidy pestycydy

Jak informuje portal Onet.pl, Komisja Europejska, stojąca na straży nowych przepisów regulujących stosowanie środków ochrony roślin, wydała oficjalne ostrzeżenie o wpływie pestycydów na życie i zdrowie owadów zapylających. Mimo to w latach 2013-2016 zostało wydanych aż 58 pozwoleń, z czego 77% dotyczyło wniosków złożonych przez producentów pestycydów lub współpracujących z nimi rolników. Pozostałe 13 wniosków to wnioski od poszczególnych rządów lub organizacji rolniczych.

Oznacza to, że w 13 państwach Unii Europejskiej istnieje furtka, dzięki której można obejść przepisy o tymczasowym zakazie stosowania pestycydów, który został wprowadzony w 2013 roku. Do tego grona należą: Rumunia, Finlandia, Estonia, Wielka Brytania, Bułgaria, Dania, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Litwa, Łotwa i Portugalia. Realia pokazują, że w rolnictwie niewiele się zmieniło. Wciąż mają zastosowanie neonikotynoidy i fiproil, które według naukowców upośledzają układ nerwowy owadów i powodują przerzedzenie pogłowia pszczół.

Naukowcy twierdzą również, że to pierwszy, duży krok do nieuchronnie zbliżającej się katastrofy ekologicznej związanej z zachwianiem produkcji żywności na świecie. Nijak ma się to do stanowiska rolników, wśród których nie brakuje opinii, że zakaz stosowania neonikotynoidów nie tylko wpłynął na konieczność stosowania innych środków ochrony roślin, często dużo silniejszych, jak również duże straty w uprawach w gospodarstwach rolnych, które ograniczyły lub zaprzestały stosowania pestycydów. Pojawia się również opinie, że pszczoły nie giną z powodu stosowania neonikotynoidów, a ze względu na zmiany klimatyczne, niszczenie pożytków pszczelich oraz pasożyty.

Opracowano na podstawie:

Wiadomości Onet.pl, Zabójcy pszczół, http://wiadomosci.onet.pl/swiat/zabojcy-pszczol/en10cvm, Data publikacji: 2017.03.23, Data odczytu: 2017.03.25

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1042

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.