Portal Pszczelarski

58 pozwoleń na stosowanie zakazanych neonikotynoidów w Unii Europejskiej w latach 2013-2016

pszczelarstwo na świecie Bayer Syngenta neonikotynoidy pestycydy

Jak informuje portal Onet.pl, Komisja Europejska, stojąca na straży nowych przepisów regulujących stosowanie środków ochrony roślin, wydała oficjalne ostrzeżenie o wpływie pestycydów na życie i zdrowie owadów zapylających. Mimo to w latach 2013-2016 zostało wydanych aż 58 pozwoleń, z czego 77% dotyczyło wniosków złożonych przez producentów pestycydów lub współpracujących z nimi rolników. Pozostałe 13 wniosków to wnioski od poszczególnych rządów lub organizacji rolniczych.

Oznacza to, że w 13 państwach Unii Europejskiej istnieje furtka, dzięki której można obejść przepisy o tymczasowym zakazie stosowania pestycydów, który został wprowadzony w 2013 roku. Do tego grona należą: Rumunia, Finlandia, Estonia, Wielka Brytania, Bułgaria, Dania, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Litwa, Łotwa i Portugalia. Realia pokazują, że w rolnictwie niewiele się zmieniło. Wciąż mają zastosowanie neonikotynoidy i fiproil, które według naukowców upośledzają układ nerwowy owadów i powodują przerzedzenie pogłowia pszczół.

Naukowcy twierdzą również, że to pierwszy, duży krok do nieuchronnie zbliżającej się katastrofy ekologicznej związanej z zachwianiem produkcji żywności na świecie. Nijak ma się to do stanowiska rolników, wśród których nie brakuje opinii, że zakaz stosowania neonikotynoidów nie tylko wpłynął na konieczność stosowania innych środków ochrony roślin, często dużo silniejszych, jak również duże straty w uprawach w gospodarstwach rolnych, które ograniczyły lub zaprzestały stosowania pestycydów. Pojawia się również opinie, że pszczoły nie giną z powodu stosowania neonikotynoidów, a ze względu na zmiany klimatyczne, niszczenie pożytków pszczelich oraz pasożyty.

Opracowano na podstawie:

Wiadomości Onet.pl, Zabójcy pszczół, http://wiadomosci.onet.pl/swiat/zabojcy-pszczol/en10cvm, Data publikacji: 2017.03.23, Data odczytu: 2017.03.25

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1119

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Domowa musztarda z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.