58 pozwoleń na stosowanie zakazanych neonikotynoidów w Unii Europejskiej w latach 2013-2016
Jak informuje portal Onet.pl, Komisja Europejska, stojąca na straży nowych przepisów regulujących stosowanie środków ochrony roślin, wydała oficjalne ostrzeżenie o wpływie pestycydów na życie i zdrowie owadów zapylających. Mimo to w latach 2013-2016 zostało wydanych aż 58 pozwoleń, z czego 77% dotyczyło wniosków złożonych przez producentów pestycydów lub współpracujących z nimi rolników. Pozostałe 13 wniosków to wnioski od poszczególnych rządów lub organizacji rolniczych.
Oznacza to, że w 13 państwach Unii Europejskiej istnieje furtka, dzięki której można obejść przepisy o tymczasowym zakazie stosowania pestycydów, który został wprowadzony w 2013 roku. Do tego grona należą: Rumunia, Finlandia, Estonia, Wielka Brytania, Bułgaria, Dania, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Litwa, Łotwa i Portugalia. Realia pokazują, że w rolnictwie niewiele się zmieniło. Wciąż mają zastosowanie neonikotynoidy i fiproil, które według naukowców upośledzają układ nerwowy owadów i powodują przerzedzenie pogłowia pszczół.
Naukowcy twierdzą również, że to pierwszy, duży krok do nieuchronnie zbliżającej się katastrofy ekologicznej związanej z zachwianiem produkcji żywności na świecie. Nijak ma się to do stanowiska rolników, wśród których nie brakuje opinii, że zakaz stosowania neonikotynoidów nie tylko wpłynął na konieczność stosowania innych środków ochrony roślin, często dużo silniejszych, jak również duże straty w uprawach w gospodarstwach rolnych, które ograniczyły lub zaprzestały stosowania pestycydów. Pojawia się również opinie, że pszczoły nie giną z powodu stosowania neonikotynoidów, a ze względu na zmiany klimatyczne, niszczenie pożytków pszczelich oraz pasożyty.
Opracowano na podstawie:
Wiadomości Onet.pl, Zabójcy pszczół, http://wiadomosci.onet.pl/swiat/zabojcy-pszczol/en10cvm, Data publikacji: 2017.03.23, Data odczytu: 2017.03.25
Liczba wyświetleń artykułu: 1567
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!