Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu - wystawa pszczelarska

pszczelarstwo podlaskie wystawa pszczelarska Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu ul skrzynkowy

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej to obiekt, który powinien znaleźć się na turystycznej mapie każdego pszczelarza. Dlaczego? Ponieważ akurat w tym skansenie można poznać zagadnienia kultury ludowej regionu podlaskego w oparciu o własne zbiory muzeum.

Wystawa obejmuje historię jednego z najstarszych zajęć gospodarczych człowieka - pszczelarstwa, w wiejskich gospodarstwach na Podlasiu. Zwiedzający mogą zapoznać się m.in. z hodowlą pszczół w barciach (czyli wydrążonych w rosnącym drzewach dziuplach zasiedlanych przez rój pszczeli) oraz ulach kłodowych (powstałych z przewróconych drzew bartnych, wyrąbanych toporami części pnia z barcią) zawieszanych na drzewach, oraz w pasiekach, w ulach skrzynkowych.

Na wystawie zaprezentowano wiele typów uli, wśród których prym wiedzie ul warszawski. Ekspozycja obejmuje również wirówki do oddzielania miodu od plastrów pszczelich (i te metalowe, i te drewniane) oraz drobne akcesoria spotykane w każdej pasiece (np. klatki dla matek pszczelich czy maski używane podczas wybierania miodu).

Na stronie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej widnieje również informacja, że "na wystawie pokazano także aspekt wykorzystania wosku i miodu w obrzędowości, zobaczyć można woskowe wota z Krypna oraz przyrząd do wyrobu świec. Patronem pszczelarzy jest św. Ambroży, którego figurka zdobi ekspozycję."

Miejsce wystawy:

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
ul. Leśna 7
16-010 Wasilków
tel. 85 743 60 82
e-mail: pmkl@skansen.bialystok.pl

Opracowano na podstawie:

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Wystawy, http://www.skansen.bialystok.pl/wystawy/, Data odczytu: 2017.03.22

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1532

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16

2017-03-27 17:15:25

O Sądeckim Bartniku słyszał każdy. O jego skansenie sporo osób. Mało kto słyszałem o tym na Podlasiu. Ja na pewno. Właśnie dlatego wróciłem do codziennego czytania artykułów na tym portalu, bo publikujecie ciekawe informacje o często nieporuszanych w telewizji i prasie kwestiach. Kiedyś wybiorę się w tamte rejony i odwiedzę skansen.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.