Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu - wystawa pszczelarska

pszczelarstwo podlaskie wystawa pszczelarska Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu ul skrzynkowy

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej to obiekt, który powinien znaleźć się na turystycznej mapie każdego pszczelarza. Dlaczego? Ponieważ akurat w tym skansenie można poznać zagadnienia kultury ludowej regionu podlaskego w oparciu o własne zbiory muzeum.

Wystawa obejmuje historię jednego z najstarszych zajęć gospodarczych człowieka - pszczelarstwa, w wiejskich gospodarstwach na Podlasiu. Zwiedzający mogą zapoznać się m.in. z hodowlą pszczół w barciach (czyli wydrążonych w rosnącym drzewach dziuplach zasiedlanych przez rój pszczeli) oraz ulach kłodowych (powstałych z przewróconych drzew bartnych, wyrąbanych toporami części pnia z barcią) zawieszanych na drzewach, oraz w pasiekach, w ulach skrzynkowych.

Na wystawie zaprezentowano wiele typów uli, wśród których prym wiedzie ul warszawski. Ekspozycja obejmuje również wirówki do oddzielania miodu od plastrów pszczelich (i te metalowe, i te drewniane) oraz drobne akcesoria spotykane w każdej pasiece (np. klatki dla matek pszczelich czy maski używane podczas wybierania miodu).

Na stronie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej widnieje również informacja, że "na wystawie pokazano także aspekt wykorzystania wosku i miodu w obrzędowości, zobaczyć można woskowe wota z Krypna oraz przyrząd do wyrobu świec. Patronem pszczelarzy jest św. Ambroży, którego figurka zdobi ekspozycję."

Miejsce wystawy:

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
ul. Leśna 7
16-010 Wasilków
tel. 85 743 60 82
e-mail: pmkl@skansen.bialystok.pl

Opracowano na podstawie:

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Wystawy, http://www.skansen.bialystok.pl/wystawy/, Data odczytu: 2017.03.22

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1772

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2017-03-27 17:15:25

O Sądeckim Bartniku słyszał każdy. O jego skansenie sporo osób. Mało kto słyszałem o tym na Podlasiu. Ja na pewno. Właśnie dlatego wróciłem do codziennego czytania artykułów na tym portalu, bo publikujecie ciekawe informacje o często nieporuszanych w telewizji i prasie kwestiach. Kiedyś wybiorę się w tamte rejony i odwiedzę skansen.  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Skład chemiczny miodu – witaminy

Bartnictwo w Polsce - zawód bartnika i produkt bartniczy

Warunki mechanizmu "Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich" 2014/2015, 2015/2016