Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu - wystawa pszczelarska

pszczelarstwo podlaskie wystawa pszczelarska Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu ul skrzynkowy

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej to obiekt, który powinien znaleźć się na turystycznej mapie każdego pszczelarza. Dlaczego? Ponieważ akurat w tym skansenie można poznać zagadnienia kultury ludowej regionu podlaskego w oparciu o własne zbiory muzeum.

Wystawa obejmuje historię jednego z najstarszych zajęć gospodarczych człowieka - pszczelarstwa, w wiejskich gospodarstwach na Podlasiu. Zwiedzający mogą zapoznać się m.in. z hodowlą pszczół w barciach (czyli wydrążonych w rosnącym drzewach dziuplach zasiedlanych przez rój pszczeli) oraz ulach kłodowych (powstałych z przewróconych drzew bartnych, wyrąbanych toporami części pnia z barcią) zawieszanych na drzewach, oraz w pasiekach, w ulach skrzynkowych.

Na wystawie zaprezentowano wiele typów uli, wśród których prym wiedzie ul warszawski. Ekspozycja obejmuje również wirówki do oddzielania miodu od plastrów pszczelich (i te metalowe, i te drewniane) oraz drobne akcesoria spotykane w każdej pasiece (np. klatki dla matek pszczelich czy maski używane podczas wybierania miodu).

Na stronie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej widnieje również informacja, że "na wystawie pokazano także aspekt wykorzystania wosku i miodu w obrzędowości, zobaczyć można woskowe wota z Krypna oraz przyrząd do wyrobu świec. Patronem pszczelarzy jest św. Ambroży, którego figurka zdobi ekspozycję."

Miejsce wystawy:

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
ul. Leśna 7
16-010 Wasilków
tel. 85 743 60 82
e-mail: pmkl@skansen.bialystok.pl

Opracowano na podstawie:

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Wystawy, http://www.skansen.bialystok.pl/wystawy/, Data odczytu: 2017.03.22

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1610

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2017-03-27 17:15:25

O Sądeckim Bartniku słyszał każdy. O jego skansenie sporo osób. Mało kto słyszałem o tym na Podlasiu. Ja na pewno. Właśnie dlatego wróciłem do codziennego czytania artykułów na tym portalu, bo publikujecie ciekawe informacje o często nieporuszanych w telewizji i prasie kwestiach. Kiedyś wybiorę się w tamte rejony i odwiedzę skansen.  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Wieprzowe polędwiczki miodowo-musztardowe

Kaczka pieczona z miodem, jabłkami i żurawiną

Kurczak w różowej marynacie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?

Miód - produkt pszczeli