Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu - wystawa pszczelarska

pszczelarstwo podlaskie wystawa pszczelarska Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu ul skrzynkowy

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej to obiekt, który powinien znaleźć się na turystycznej mapie każdego pszczelarza. Dlaczego? Ponieważ akurat w tym skansenie można poznać zagadnienia kultury ludowej regionu podlaskego w oparciu o własne zbiory muzeum.

Wystawa obejmuje historię jednego z najstarszych zajęć gospodarczych człowieka - pszczelarstwa, w wiejskich gospodarstwach na Podlasiu. Zwiedzający mogą zapoznać się m.in. z hodowlą pszczół w barciach (czyli wydrążonych w rosnącym drzewach dziuplach zasiedlanych przez rój pszczeli) oraz ulach kłodowych (powstałych z przewróconych drzew bartnych, wyrąbanych toporami części pnia z barcią) zawieszanych na drzewach, oraz w pasiekach, w ulach skrzynkowych.

Na wystawie zaprezentowano wiele typów uli, wśród których prym wiedzie ul warszawski. Ekspozycja obejmuje również wirówki do oddzielania miodu od plastrów pszczelich (i te metalowe, i te drewniane) oraz drobne akcesoria spotykane w każdej pasiece (np. klatki dla matek pszczelich czy maski używane podczas wybierania miodu).

Na stronie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej widnieje również informacja, że "na wystawie pokazano także aspekt wykorzystania wosku i miodu w obrzędowości, zobaczyć można woskowe wota z Krypna oraz przyrząd do wyrobu świec. Patronem pszczelarzy jest św. Ambroży, którego figurka zdobi ekspozycję."

Miejsce wystawy:

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
ul. Leśna 7
16-010 Wasilków
tel. 85 743 60 82
e-mail: pmkl@skansen.bialystok.pl

Opracowano na podstawie:

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Wystawy, http://www.skansen.bialystok.pl/wystawy/, Data odczytu: 2017.03.22

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1725

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2017-03-27 17:15:25

O Sądeckim Bartniku słyszał każdy. O jego skansenie sporo osób. Mało kto słyszałem o tym na Podlasiu. Ja na pewno. Właśnie dlatego wróciłem do codziennego czytania artykułów na tym portalu, bo publikujecie ciekawe informacje o często nieporuszanych w telewizji i prasie kwestiach. Kiedyś wybiorę się w tamte rejony i odwiedzę skansen.  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Irlandzkie bułeczki owsiane z miodem

Domowa musztarda z miodem

Bigos z miodem

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Amarantusowe batoniki z miodem

Krążki owsiane z żurawiną i miodem

Sałata rzymska z mandarynkami i ogórkiem

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016