Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu - wystawa pszczelarska

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej to obiekt, który powinien znaleźć się na turystycznej mapie każdego pszczelarza. Dlaczego? Ponieważ akurat w tym skansenie można poznać zagadnienia kultury ludowej regionu podlaskego w oparciu o własne zbiory muzeum.
Wystawa obejmuje historię jednego z najstarszych zajęć gospodarczych człowieka - pszczelarstwa, w wiejskich gospodarstwach na Podlasiu. Zwiedzający mogą zapoznać się m.in. z hodowlą pszczół w barciach (czyli wydrążonych w rosnącym drzewach dziuplach zasiedlanych przez rój pszczeli) oraz ulach kłodowych (powstałych z przewróconych drzew bartnych, wyrąbanych toporami części pnia z barcią) zawieszanych na drzewach, oraz w pasiekach, w ulach skrzynkowych.
Na wystawie zaprezentowano wiele typów uli, wśród których prym wiedzie ul warszawski. Ekspozycja obejmuje również wirówki do oddzielania miodu od plastrów pszczelich (i te metalowe, i te drewniane) oraz drobne akcesoria spotykane w każdej pasiece (np. klatki dla matek pszczelich czy maski używane podczas wybierania miodu).
Na stronie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej widnieje również informacja, że "na wystawie pokazano także aspekt wykorzystania wosku i miodu w obrzędowości, zobaczyć można woskowe wota z Krypna oraz przyrząd do wyrobu świec. Patronem pszczelarzy jest św. Ambroży, którego figurka zdobi ekspozycję."
Miejsce wystawy:
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
ul. Leśna 7
16-010 Wasilków
tel. 85 743 60 82
e-mail: pmkl@skansen.bialystok.pl
Opracowano na podstawie:
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Wystawy, http://www.skansen.bialystok.pl/wystawy/, Data odczytu: 2017.03.22
Liczba wyświetleń artykułu: 2233
Komentarze z forum pszczelarskiego
eryk16 2017-03-27 17:15:25