Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Pszczelarstwo – pasja czy praca?

Na zdjęciu: pszczelarz trzymający ramkę z pszczołami. Źródło zdjęcia: thedailygreen.com/environmental-news/blogs/bees/beekeeping-66121302

pszczelarstwo pszczelarz pasja pszczelarska praca pszczelarza

Pszczelarze są w tej komfortowej sytuacji, że ich pasja jest też sposobem na życie i zarabianie pieniędzy. Bo bycie pszczelarzem to nie tylko zawód, ale przede wszystkim zamiłowanie, przy którym nigdy nie przechodzi się na emeryturę.

Aby być dobrym pszczelarzem, nie wystarczy zdobyć zawód w tym kierunku, kupić kilka uli, pszczoły i zajmować się produkcją miodu. Każdy pszczelarz wie, że praca pszczelarza nigdy się nie kończy i nie można wziąć od niej urlopu. Owszem, dobre prowadzenie pasieki pozwala zarobić na jej produktach. Jeszcze większe zarobki mają ci pszczelarze, którzy zajmują się wychowem matek pszczelich. Jest to więc praca, która naprawdę się opłaca. Nie należy jednak zapominać, że jest to trudny i wymagający fach i na pewno nie sprawdzi się w przypadku osób, które poszukują intratnego pomysłu na biznes.

Pszczelarstwo to przede wszystkim pasja – pszczelarz musi kochać pszczoły, musi lubić to co robi. Dla prawdziwego pszczelarza praca w pasiece jest przyjemnością i zamiłowaniem, które często przejmuje od poprzednich pokoleń. Pszczelarze zwykle mają przecież wielopokoleniowe tradycje. I choć dzisiejsze pszczelarstwo ma do dyspozycji wiele nowych zdobyczy techniki i innowacyjnych metod, bez tradycyjnych sposobów prowadzenia pasieki nie dałby rady zarabiać pieniędzy.

Pszczelarstwo to pasja, którą można przełożyć na zarabianie pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać o pewnej zasadzie – dobry pszczelarz może zostać dobrym biznesmenem, jednak dobry biznesmen ma nikłe szanse, aby zostać równie dobrym pszczelarzem. Czyli najpierw pasja, potem praca – nigdy odwrotnie.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4220

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.