Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pszczelarstwo – pasja czy praca?

Na zdjęciu: pszczelarz trzymający ramkę z pszczołami. Źródło zdjęcia: thedailygreen.com/environmental-news/blogs/bees/beekeeping-66121302

pszczelarstwo pszczelarz pasja pszczelarska praca pszczelarza

Pszczelarze są w tej komfortowej sytuacji, że ich pasja jest też sposobem na życie i zarabianie pieniędzy. Bo bycie pszczelarzem to nie tylko zawód, ale przede wszystkim zamiłowanie, przy którym nigdy nie przechodzi się na emeryturę.

Aby być dobrym pszczelarzem, nie wystarczy zdobyć zawód w tym kierunku, kupić kilka uli, pszczoły i zajmować się produkcją miodu. Każdy pszczelarz wie, że praca pszczelarza nigdy się nie kończy i nie można wziąć od niej urlopu. Owszem, dobre prowadzenie pasieki pozwala zarobić na jej produktach. Jeszcze większe zarobki mają ci pszczelarze, którzy zajmują się wychowem matek pszczelich. Jest to więc praca, która naprawdę się opłaca. Nie należy jednak zapominać, że jest to trudny i wymagający fach i na pewno nie sprawdzi się w przypadku osób, które poszukują intratnego pomysłu na biznes.

Pszczelarstwo to przede wszystkim pasja – pszczelarz musi kochać pszczoły, musi lubić to co robi. Dla prawdziwego pszczelarza praca w pasiece jest przyjemnością i zamiłowaniem, które często przejmuje od poprzednich pokoleń. Pszczelarze zwykle mają przecież wielopokoleniowe tradycje. I choć dzisiejsze pszczelarstwo ma do dyspozycji wiele nowych zdobyczy techniki i innowacyjnych metod, bez tradycyjnych sposobów prowadzenia pasieki nie dałby rady zarabiać pieniędzy.

Pszczelarstwo to pasja, którą można przełożyć na zarabianie pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać o pewnej zasadzie – dobry pszczelarz może zostać dobrym biznesmenem, jednak dobry biznesmen ma nikłe szanse, aby zostać równie dobrym pszczelarzem. Czyli najpierw pasja, potem praca – nigdy odwrotnie.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6485

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Nan-e qandi

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Krakowie 2019

Gomunickie Święto Miodu 2016

VI Lubelska Konferencja Pszczelarska

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą