Portal Pszczelarski

Los pszczół leśnych z terenu Puszczy Augustowskiej 2017

pszczelarstwo podlaskie Leśna Brać Bartna Regionalne Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego w Augustowie

Leśnicy z Nadleśnictwa Augustów sprawdzą jak leśne pszczoły przetrwały tegoroczną zimę w Puszczy Augustowskiej. Są przygotowani na wszystko, ponieważ zeszły rok (2016) nie należał do najlepszych - lato było chłodne i mokre, przez co pszczoły nie mogły zgromadzić dużych zapasów miodu. 

Nadleśnictwo Augustów wspólnie z trzema innymi nadleśnictwami północno-wschodniej Polski, tj. Browsk, Maskulińskie i Supraśl oraz SGGW i Uniwersytetem w Białymstoku podjęli się realizacji projektu "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach". Celem tego dwuletniego projektu była m.in. budowa barci i kłód bartnych, szkolenia dla potencjalnych bartników, tworzenie ścieżek edukacyjnych,analizy prawne oraz prowadzenie badań naukowych w kontekście genetyki pszczół leśnych.

Choć realizacja projektu dobiegła końca, leśnicy nie pozostawiają pszczół bez dozoru. Co więcej, jak informuje portal RadioMaryja.pl, chcą aplikować o środki z programu współpracy transgraniczej, które pozwoliłyby m.in. na stworzenie w Augustowie Regionalnego Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego.

Ich nadrzędnym celem jest kultywowanie tradycyjni bartnych, które zostały wyparte przez rozwój rolnictwa, przemysłu i zdecydowanie bardziej efektycznych metod hodowli pszczół na przełomie XVIII i XIX wieku. Czy im się to uda? Musimy poczekać.

Opracowano na podstawie:

Bialystok.Wyborcza.pl, Leśnicy sprawdzą barcie i kłody bartne w Puszczy Augustowskiej, http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,21513143,lesnicy-sprawdza-barcie-i-klody-bartne-w-puszczy-augustowskiej.html, Data publikacji: 2017.03.18, Data odczytu: 2017.03.20

Radio Maryja, PODLASKIE. LEŚNICY SPRAWDZĄ BARCIE I KŁODY BARTNE W PUSZCZY AUGUSTOWSKIEJ, http://www.radiomaryja.pl/informacje/podlaskie-lesnicy-sprawdza-barcie-klody-bartne-puszczy-augustowskiej/, Data publikacji: 2017.03.19, Data odczytu: 2017.03.20

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2826

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2017-03-25 12:00:26

Ciekawe jak przetrwały. Projekt godny pochwały ale tyle co pieniędzy kosztował to lepiej byłoby kupić teren i stworzyć ogromną pasiekę. No ale Unia daje też kasę na idee, więc niech i tak będzie. Kibicuję, nie neguję.  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Dyniowe drożdżowe z awokado

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Naleśniki w karmelizowanym sosie pomarańczowym z miodem

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Piernik sułtański

Chleb z szafranem i miodem