Portal Pszczelarski

Los pszczół leśnych z terenu Puszczy Augustowskiej 2017

pszczelarstwo podlaskie Leśna Brać Bartna Regionalne Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego w Augustowie

Leśnicy z Nadleśnictwa Augustów sprawdzą jak leśne pszczoły przetrwały tegoroczną zimę w Puszczy Augustowskiej. Są przygotowani na wszystko, ponieważ zeszły rok (2016) nie należał do najlepszych - lato było chłodne i mokre, przez co pszczoły nie mogły zgromadzić dużych zapasów miodu. 

Nadleśnictwo Augustów wspólnie z trzema innymi nadleśnictwami północno-wschodniej Polski, tj. Browsk, Maskulińskie i Supraśl oraz SGGW i Uniwersytetem w Białymstoku podjęli się realizacji projektu "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach". Celem tego dwuletniego projektu była m.in. budowa barci i kłód bartnych, szkolenia dla potencjalnych bartników, tworzenie ścieżek edukacyjnych,analizy prawne oraz prowadzenie badań naukowych w kontekście genetyki pszczół leśnych.

Choć realizacja projektu dobiegła końca, leśnicy nie pozostawiają pszczół bez dozoru. Co więcej, jak informuje portal RadioMaryja.pl, chcą aplikować o środki z programu współpracy transgraniczej, które pozwoliłyby m.in. na stworzenie w Augustowie Regionalnego Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego.

Ich nadrzędnym celem jest kultywowanie tradycyjni bartnych, które zostały wyparte przez rozwój rolnictwa, przemysłu i zdecydowanie bardziej efektycznych metod hodowli pszczół na przełomie XVIII i XIX wieku. Czy im się to uda? Musimy poczekać.

Opracowano na podstawie:

Bialystok.Wyborcza.pl, Leśnicy sprawdzą barcie i kłody bartne w Puszczy Augustowskiej, http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,21513143,lesnicy-sprawdza-barcie-i-klody-bartne-w-puszczy-augustowskiej.html, Data publikacji: 2017.03.18, Data odczytu: 2017.03.20

Radio Maryja, PODLASKIE. LEŚNICY SPRAWDZĄ BARCIE I KŁODY BARTNE W PUSZCZY AUGUSTOWSKIEJ, http://www.radiomaryja.pl/informacje/podlaskie-lesnicy-sprawdza-barcie-klody-bartne-puszczy-augustowskiej/, Data publikacji: 2017.03.19, Data odczytu: 2017.03.20

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2705

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2017-03-25 12:00:26

Ciekawe jak przetrwały. Projekt godny pochwały ale tyle co pieniędzy kosztował to lepiej byłoby kupić teren i stworzyć ogromną pasiekę. No ale Unia daje też kasę na idee, więc niech i tak będzie. Kibicuję, nie neguję.  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis