WIR apeluje o nie wypalanie traw. W ten sposób giną pszczoły

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do wszystkich rolników o nie wypalanie łąk, jednocześnie podnosząc argument prawny argument zakazu palenia traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, rowach przydrożnych oraz skarpach kolejowych (Ustawa o ochronie przyrody i lasach) oraz obalając mylną opinię, jakoby praktyka wypalania traw przyczyniała się do poprawy jakości gleby oraz szybszego i bujniejszego wzrostu młodej trawy.
W praktyce, co można wyczytać ze strony WIR, "wypalanie traw prowadzi do obniżenia plonów oraz pogorszenia składu botanicznego siana, z uwagi na zniszczenie roślin motylkowych, miododajnych i leczniczych, na korzyść mało wartościowych chwastów. Konsekwencją jest również zamiana materii organicznej gleby w popiół oraz przyspieszenie procesów mineralizacji, prowadzących z czasem do całkowitej degradacji gleby. Poważnym problemem jest również fakt, że giną zapylacze - pszczoły i trzmiele, przez co dochodzi do spadku plonów wielu roślin uprawnych - własnych i sąsiadów!"
Dodatkowo w przypadku stwierdzenia procederu wypalania traw u osób ubiegających się o płatności bezpośrednie oraz płatności w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2007-2013 i 2014-2020, grozi zmniejszenie lub nawet całkowite pozbawienie płatności. W polskim prawie wypalanie traw jest traktowane jako wykroczenie, za które grozi kara grzywny w wysokości 5 tys. złotych, "a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia od roku do nawet 10 lat więzienia."
Zatem, czy warto wypalać trawę jednocześnie nie przynosząc oczekiwanego rezultatu, narażając się na konsekwencje prawne i utratę dopłat oraz przyczyniając się do zmniejszenia pogłowia pszczół, trzmieli i innych pożytecznych owadów i zwierząt? Odpowiedź powinna być jedna i oczywista - NIE!
Opracowano na podstawie:
Wielkopolska Izba Rolnicza, Apel Wielkopolskiej Izby Rolniczej o nie wypalanie traw, http://www.wir.org.pl/aktualnosci/2017/2017_03_17_trawy/, Data publikacji: 17.03.2017 r., Data odczytu: 2017.03.18
Liczba wyświetleń artykułu: 1753
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Rada gminy nie może określać odległości położenia ula od granic nieruchomości 2021
Gmina nie może przekraczać swoich uprawnień Jakub Wojas

Bawarski rząd zaakceptował społeczną inicjatywę na rzecz ratowania pszczół 2019
W Niemczech jest porozumienie. Co z Polską? Jakub Wojas

Pszczelarze z powiatu kłodzkiego debatowali na temat problemów w hodowli pszczół
Kłodzcy pszczelarze nie ustają w walce o zmianę przepisów Jakub Wojas

Trwa dyskusja na temat gminnych komisji do spraw pszczół
Czy powstanie komisja ds. zatruć pszczół? Krzysztof Dębski

Pszczelarze z powiatu kłodzkiego chcą zmiany przepisów
Propozycje zmian w przepisach dotyczących pszczelarstwa na terenie powiatu kłodzkiego Katarzyna Kluczkowska

Wartość odżywcza na etykiecie z miodem
Wartość odżywcza miodu nie jest obligatoryjna na etykiecie słoika z miodem 2017 Marcin Balana

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce
Akty normujące pszczelarstwo w Polsce Anna Celińska
