Portal Pszczelarski

Rośnie liczba uli w Unii Europejskiej, a maleje liczba pszczelarzy 2017

pszczelarstwo na świecie liczba uli liczba uli w Unii Europejskiej

Jak donosi serwis Farmer.pl, raport Komisji Europejskiej, który objął m.in. liczbę uli w Unii Europejskiej, wskazuje częściowo pozytywną tendencję. W latach 2013-2016 zanotowano o 12% więcej uli niż w latach 2011-2013. Spośród ok. 15,7 mln uli zlokalizowanych w krajach Wspólnoty Europejskiej, najwięcej znajduje się w Hiszpanii, Francji, Grecji, Rumunii i Włoszech.

Widać również korelację między krajami, w których jest największa liczba uli, a wsparciem z budżetu Unii Europejskiej na pszczelarstwo. Największymi beneficjentami pomocy unijnej, której roczny budżet na pszczelarstwo wynosi 33 mln euro są odpowiednio: Hiszpania (16% całej kwoty), Francja (11%) i Rumunia (10%).

Choć liczba uli, a wraz z nimi liczba rodzin pszczelich z roku na rok rośnie, to niepokojące są prognozy na lata kolejne. Program na lata 2017-2019 zakłada o 4% mniej pszczelarzy niż w latach 2013-2016. Co więcej, już teraz przeszło 96% pszczelarzy Unii Europejskiej ma mniej niż 150 pni pszczelich. To niepokojące zjawiska, z którymi z pewnością przyjdzie się niebawem zmierzyć unijnym politykom. 

Opracowano na podstawie:

Farmer.pl, KE: Więcej rodzin pszczelich a mniej pszczelarzy, http://www.farmer.pl/agroskop/analizy-i-komentarze/ke-wiecej-rodzin-pszczelich-a-mniej-pszczelarzy,69156.html, Data publikacji: 19.01.2017 r., Data odczytu: 18.03.2017 r.

SadyOgrody.pl, Liczba rodzin pszczelich wzrasta. Ubywa pszczelarzy, http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/ke_liczba_rodzin_pszczelich_wzrasta_ubywa_pszczelarzy,8450.html, Data publikacji: 19.01.2017 r., Data odczytu: 18.03.2017 r.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2289

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.