Portal Pszczelarski

Technik pszczelarz - nowy kierunek kształcenia młodzieży w Giebułtowie

pszczelarstwo małopolskie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie technik pszczelarz Pasieka Złota kropla Wiesław Kluczewski

Paweł Sikora, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie, planuje otworzyć od września 2017 roku w placówce edukacyjnej, którą prowadzi nowy kierunek kształcenia młodzieży - technik pszczelarz.

Dyrektor z Giebułtowa mając przygotowaną bazę oraz zespół nauczycieli wykształconych zgodnie z kierunkiem chce skutecznie przeciwdziałać stratom w gospodarce wynikającym z niedostatku rodzin pszczelich (te według Zakładu Pszczelnictwa w Puławach sięgają 2,5-3 mld złotych rocznie). Co więcej, widzi w tym szansę dla swojej placówki ponieważ aktualnie istnieje tylko jedna szkoła średnia edukująca w tym kierunku - Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli (województwo lubuskie).

Uruchomienie na stałe kierunku technik pszczelarz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie ma pozwolić również przez pozyskanie przez młode osoby niezbędnego wykształcenia na tworzenie własnych pasiek i zmniejszanie średniej wieku pszczelarzy w Polsce. Ma również wpłynąć na zmniejszenie bezrobocia wśród osób młodych, dając im alternatywę do zarabiania.

Aktualnie w małopolskiej placówce odbywają się kursy kwalifikacyjne dokształcające pszczelarzy oraz egzaminy z zakresu prowadzenia produkcji pszczelarskiej oraz organizowania i nadzorowania produkcji rolniczej i pszczelarskiej. Szkoła ma pracownię pszczelarską oraz prowadzi własną pasiekę - Złota kropla (której założycielem jest dr inż. Wiesław Kluczewski). Taki kierunek byłby idealnym uzupełnieniem oferty Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie.

Opracowano na podstawie:

DziennikPolski24.pl, Pszczoły wlatują do szkoły, http://www.dziennikpolski24.pl/region/region-podkrakowski/a/pszczoly-wlatuja-do-szkoly,11840645/, Data publikacji: 02.03.2017 r., Data odczytu: 18.03.2017 r.

 

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3459

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-03-19 12:15:37

O proszę! To dobry kierunek działań! Kraków obok, Pszczela Wola daleko. Może być spore zainteresowanie! Trzymam kciuki, żeby się udało :)

Daniel 2017-03-19 17:06:08

Nie prawdą jest że poza pszczelą wolą nie ma żadnej szkoły ponad gimnazjalnej o profilu pszczelarskim od kilku lat w szkole w Sulejowie są prowadzone kursy przygotowawcze do uzyskania kwalifikacji zawodowych R4 pszczelarz i R17 Technik Pszczelarz.



  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

IV Świętokrzyska Konferencja Pszczelarska Bałtów 2014

Zmarł pszczelarz - Jan Mrzygłód 2017

V Regionalny Zjazd Pszczelarzy w Wierzchowiskach

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.