Ule wielkopolskie wielokorpusowe
Ul wielkopolski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów uli w Polsce. W ofercie firmy bartnicy.pl można znaleźć właśnie taki rodzaj ula wielokorpusowego. Czym charakteryzują się ule wielkopolskie produkowane przez ten zakład stolarski?
Ule wielkopolskie wykonane są z drewna jodłowego oraz świerkowego. Wymiary wewnętrzne dostosowane są oczywiście do ramki wielkopolskiej (37,5cm) z zachowaniem odpowiednich przerw między ramką a ściankami bocznymi – zarówno przy zabudowie ciepłej jak i zimnej. Do ocieplenia wykorzystywany jest styropian o grubości 2cm. Od wewnątrz korpusy wyłożone są drewnem klejonym o grubości 1cm.
Elementy są dokładnie spasowane, nie ma w nich szpar ani ruchomych sęków, które są usuwane a następnie ponownie wklejane. Gwarantuje to, że korpus jest szczelny a pszczoły nie mają dostępu do ocieplenia. Szlifowane powierzchnie wewnątrz korpusu są gładkie i ułatwiają jego konserwacje oraz czyszczenie z propolisu po sezonie (znacznie prościej niż jest to w wypadku korpusów wyłożonych od środka boazerią). Po zakończonym sezonie można bez obaw odkażać ścianki korpusu przy pomocy palnika.
Z zewnątrz korpus wyłożony jest boazerią o grubości 11mm, łącznie ściana ma grubość ponad 4cm. Każda klepka boazerii przystrzelona jest do korpusu aż 4 zszywkami o długości 25mm oraz osadzona na silnym, ekologicznym kleju. Wszystkie elementy konstrukcyjne ula łączone są ze sobą za pomocą kleju, ocynkowanych wkrętów do drewna oraz galwanizowanych zszywek stolarskich. Zaletą jest więc fakt, że nic nie będzie rdzewiało oraz nie rozpadnie się po sezonie. Narożniki narażone na zaciekanie dodatkowo zabezpieczone są kątownikiem drewnianym. Korpus ma wymiar 46cm x 46cm x 27,2cm (szerokość x długość x wysokość zewnętrzna). Z uchwytami korpus ma szerokość 50cm.
Daszek ula jest dwuspadowy i pokryty papą. Elementem ula jest także solidnie wykonana powałka. Pszczelarz może dobrać sobie trzy rodzaje dennic: niską, higieniczną oraz z poławiaczem pyłku.
Zobacz również:
Ul wielkopolski stojak - zalety
Liczba wyświetleń artykułu: 40991
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!