Portal Pszczelarski

Wartość odżywcza na etykiecie z miodem

prawo pszczelarskie etykieta na słoik z miodem wartość odżywcza miodu

Zgodnie z informacją opublikowaną na fanpage Wydawnictwa Pasieka i według stanu na dzień 14 marca 2017 r., informacja o wartości odżywczej na etykiecie słoika z miodem nie jest prawnie wymagana.

Podstawa prawna:

Załącznik V pkt 1 Rozporządzenia nr 1169/2011:

"Środki spożywcze, które są zwolnione z wymogu przedstawiania obowiązkowej informacji o wartości odżywczej:
1. Produkty nieprzetworzone, które zawierają pojedynczy składnik lub pojedynczą kategorię składników;"

Porada:

Umieszczenie informacji o wartości odżywczej na etykiecie słoika z miodem nie jest dla producenta miodu obligatoryjne, niemniej radca prawny specjalizujący się w prawie żywnościowym i znakowaniu produktów spożywczych, z którym Wydawnictwo Pasieka skonsultowało zagadnienie, informuje, że w przypadku chęci dobrowolnej publikacji tejże informacji koniecznym jest jej sporządzenie zgodnie z art. 30 i następnymi Rozporządzenia nr 1169/2011.

Warto wziąć w tym przypadku również pod uwagę prawdziwość publikowanych danych, gdyż w przypadku kontroli organ może przeprowadzić własne badania, z których wyniknąć mogą rozbieżności pomiędzy deklarowaną wartością odżywczą a wartością rzeczywistą. W takiej sytuacji to producent jest odpowiedzialny za prawdziwość publikowanych informacji. W związku z tym, aby uniknąć nieprzyjemności (które mogą wynikać chociażby z przekroczenia dopuszczalnych progów tolerancji) radca prawny sugeruje "posiadanie własnych badań laboratoryjnych, w odniesieniu do każdego rodzaju, odmiany miodu, a także z uwzględnieniem pory zbioru i miejsca zbioru". 

Opracowano na podstawie:

Wpis na Fanpage Wydawnictwo Pasieka z dnia 14.03.2017 r., https://www.facebook.com/Pasieka24/posts/1827357320849354, Data odczytu: 16.03.2017 r.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3210

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati

2017-03-16 20:15:16

wszystko spoko ale co z etykietami wczesniej kupionymi co majom juz podane wartosci odzywcze

blondynekkrk

2017-03-19 12:23:40

Innymi słowy lepiej nie publikować wartości odżywczej miodu niż później mieć problem z nieprawidłowymi danymi :)

Adam_Poch

2017-04-03 19:21:39

No i dobrze, mniej oszukaństwa będzie na rynku. Tylko ucierpią producenci etykiet.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.