Portal Pszczelarski

Wartość odżywcza na etykiecie z miodem

prawo pszczelarskie etykieta na słoik z miodem wartość odżywcza miodu

Zgodnie z informacją opublikowaną na fanpage Wydawnictwa Pasieka i według stanu na dzień 14 marca 2017 r., informacja o wartości odżywczej na etykiecie słoika z miodem nie jest prawnie wymagana.

Podstawa prawna:

Załącznik V pkt 1 Rozporządzenia nr 1169/2011:

"Środki spożywcze, które są zwolnione z wymogu przedstawiania obowiązkowej informacji o wartości odżywczej:
1. Produkty nieprzetworzone, które zawierają pojedynczy składnik lub pojedynczą kategorię składników;"

Porada:

Umieszczenie informacji o wartości odżywczej na etykiecie słoika z miodem nie jest dla producenta miodu obligatoryjne, niemniej radca prawny specjalizujący się w prawie żywnościowym i znakowaniu produktów spożywczych, z którym Wydawnictwo Pasieka skonsultowało zagadnienie, informuje, że w przypadku chęci dobrowolnej publikacji tejże informacji koniecznym jest jej sporządzenie zgodnie z art. 30 i następnymi Rozporządzenia nr 1169/2011.

Warto wziąć w tym przypadku również pod uwagę prawdziwość publikowanych danych, gdyż w przypadku kontroli organ może przeprowadzić własne badania, z których wyniknąć mogą rozbieżności pomiędzy deklarowaną wartością odżywczą a wartością rzeczywistą. W takiej sytuacji to producent jest odpowiedzialny za prawdziwość publikowanych informacji. W związku z tym, aby uniknąć nieprzyjemności (które mogą wynikać chociażby z przekroczenia dopuszczalnych progów tolerancji) radca prawny sugeruje "posiadanie własnych badań laboratoryjnych, w odniesieniu do każdego rodzaju, odmiany miodu, a także z uwzględnieniem pory zbioru i miejsca zbioru". 

Opracowano na podstawie:

Wpis na Fanpage Wydawnictwo Pasieka z dnia 14.03.2017 r., https://www.facebook.com/Pasieka24/posts/1827357320849354, Data odczytu: 16.03.2017 r.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4239

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2017-03-16 20:15:16

wszystko spoko ale co z etykietami wczesniej kupionymi co majom juz podane wartosci odzywcze

blondynekkrk 2017-03-19 12:23:40

Innymi słowy lepiej nie publikować wartości odżywczej miodu niż później mieć problem z nieprawidłowymi danymi :)

Adam_Poch 2017-04-03 19:21:39

No i dobrze, mniej oszukaństwa będzie na rynku. Tylko ucierpią producenci etykiet.  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.