Portal Pszczelarski

Jaki osyp pszczół po zimowli 2017?

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo warmińsko-mazurskie pszczelarstwo podkarpackie pszczelarstwo lubelskie zimowla pszczół zimowla pszczół 2017 Józef Zysk Tadeusz Dylon Piotr Różyński Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Olsztynie Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie

Redakcja serwisu Farmer.pl postanowiła sprawdzić jak wygląda osyp pszczół po zimowli w 2017 roku. W tym celu przeprowadziła wywiad z panami: Józefem Zyskiem, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, Tadeuszem Dylonem, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie i Piotrem Różyńskim, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie.

Trzej prezesi wskazali, że trudno jeszcze określić faktyczną sytuację z racji tego, że nie we wszystkich pasiekach odbyły się obloty, jednak zarówno u pszczelarzy zrzeszowych w WZP w Olsztynie, jak i pszczelarzy z WZP w Rzeszowie osyp mieścił się w procencie ubytków naturalnych.

Niepokojące doniesienia jakoby po zimowli populacja pszczół w województwie warmińsko-mazurskim zmniejszyła się o połowę są zatem prawdopodobnie jedynie pogłoską. Józef Zysk podkreśla, że jest po rozmowach z częścią pszczelarzy, którzy uważają, że pszczoły przezimowały całkiem dobrze. Oczywiście były przypadki u niektórych pszczelarzy, że większość pszczelich rodzin nie przezimowało, ale taka sytuacja ma miejsce praktycznie każdego roku. 

Prezes WZP w Olsztynie podkreślił również, że problem z zimowlą pszczół mogą mieć bardzo duże pasieki, kilkusetpniowe. Argumentuje to tym, że pszczelarz nie może poświęcić tyle samo czasu na każdą rodzinę co pszczelarz posiadający kilka, kilkanaście pni. Właściciele dużych pasiek nie przykładają wagi do szczegółów i tym samym są bardziej narażeni na straty niż pszczelarze, którzy "chuchają i dmuchają, leki stosują, sprawdzają osyp".

Tadeusz Dylon dodaje, że w tym roku zima była lepsza niż w poprzednich. Skarży się jedynie na ataki dzięciołów.

Piotr Różyński wskazuje również, że marzec jest miesiącem, w którym wyjaśni się bardzo wiele. Dłuższe ochłodzenie może sprawić, że pszczoły mogą osypać się jeżeli były źle zazimowane (np. z przyczyn braku pokarmu).

Opracowano na podstawie:

Dziennik Polski, Pszczoły czekają na wiosnę, http://www.dziennikpolski24.pl/region/a/pszczoly-czekaja-na-wiosne,11829347/, Data publikacji 2017.02.27 r., Data odczytu: 217.03.07 r.

Farmer.pl, Za wcześnie na ocenę, jak przezimowały pszczoły, http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/inne-hodowle/za-wczesnie-na-ocene-jak-przezimowaly-pszczoly,70101.html, Data publikacji: 2017.03.06, Data odczytu: 2017.03.07

SadyOgrody.pl, Jak przezimowały pszczoły?, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/jak_przezimowaly_pszczoly,9008.html, Data publikacji: 2017.03.07, Data odczytu: 2017.03.07.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7921

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati

2017-03-07 19:42:35

nie wiem jak u was ale u mnie gladko przeszly zime pszczoly mruz spowodowal ze nie wylatywaly i dobre zazimowanie pzynioslo efekt ze mam wszystkie rodziny

blondynekkrk

2017-03-13 20:24:25

Chyba ta zima była wbrew pozorom jedną z lepszych dla dziewczyn. Nie słyszy się tak wiele, że całe pasieki wymarły.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.