Jaki osyp pszczół po zimowli 2017?

Redakcja serwisu Farmer.pl postanowiła sprawdzić jak wygląda osyp pszczół po zimowli w 2017 roku. W tym celu przeprowadziła wywiad z panami: Józefem Zyskiem, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, Tadeuszem Dylonem, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie i Piotrem Różyńskim, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie.
Trzej prezesi wskazali, że trudno jeszcze określić faktyczną sytuację z racji tego, że nie we wszystkich pasiekach odbyły się obloty, jednak zarówno u pszczelarzy zrzeszowych w WZP w Olsztynie, jak i pszczelarzy z WZP w Rzeszowie osyp mieścił się w procencie ubytków naturalnych.
Niepokojące doniesienia jakoby po zimowli populacja pszczół w województwie warmińsko-mazurskim zmniejszyła się o połowę są zatem prawdopodobnie jedynie pogłoską. Józef Zysk podkreśla, że jest po rozmowach z częścią pszczelarzy, którzy uważają, że pszczoły przezimowały całkiem dobrze. Oczywiście były przypadki u niektórych pszczelarzy, że większość pszczelich rodzin nie przezimowało, ale taka sytuacja ma miejsce praktycznie każdego roku.
Prezes WZP w Olsztynie podkreślił również, że problem z zimowlą pszczół mogą mieć bardzo duże pasieki, kilkusetpniowe. Argumentuje to tym, że pszczelarz nie może poświęcić tyle samo czasu na każdą rodzinę co pszczelarz posiadający kilka, kilkanaście pni. Właściciele dużych pasiek nie przykładają wagi do szczegółów i tym samym są bardziej narażeni na straty niż pszczelarze, którzy "chuchają i dmuchają, leki stosują, sprawdzają osyp".
Tadeusz Dylon dodaje, że w tym roku zima była lepsza niż w poprzednich. Skarży się jedynie na ataki dzięciołów.
Piotr Różyński wskazuje również, że marzec jest miesiącem, w którym wyjaśni się bardzo wiele. Dłuższe ochłodzenie może sprawić, że pszczoły mogą osypać się jeżeli były źle zazimowane (np. z przyczyn braku pokarmu).
Opracowano na podstawie:
Dziennik Polski, Pszczoły czekają na wiosnę, http://www.dziennikpolski24.pl/region/a/pszczoly-czekaja-na-wiosne,11829347/, Data publikacji 2017.02.27 r., Data odczytu: 217.03.07 r.
Farmer.pl, Za wcześnie na ocenę, jak przezimowały pszczoły, http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/inne-hodowle/za-wczesnie-na-ocene-jak-przezimowaly-pszczoly,70101.html, Data publikacji: 2017.03.06, Data odczytu: 2017.03.07
SadyOgrody.pl, Jak przezimowały pszczoły?, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/jak_przezimowaly_pszczoly,9008.html, Data publikacji: 2017.03.07, Data odczytu: 2017.03.07.
Liczba wyświetleń artykułu: 8340
Komentarze z forum pszczelarskiego
mati 2017-03-07 19:42:35
blondynekkrk 2017-03-13 20:24:25

Udany sezon podkarpackich pszczelarzy 2022
Dobre wieści z Podkarpacia Jakub Wojas

Niewielkie zbiory miodu spadziowego na Podkarpaciu 2022
Małe zbiory miodu spadziowego spowodowane kiepską pogodą Jakub Wojas

Najbardziej aktywne koła pszczelarskie w 2021 - województwo podkarpackie
Rozdano nagrody dla najbardziej aktywnych kół pszczelarskich Jakub Wojas

Zmiany w wsparciu dla pszczelarzy po spotkaniu ministra rolnictwa z szefem Polskiego Związku Pszczelarskiego 2021
Zmiany na korzyść pszczelarzy Jakub Wojas

Relacja ze Święta Miodu w Bielińcu 2021
Sukcesy RKP BARĆ w Bielińcu i przebieg Święta Miodu w Bielińcu Wacław Piędel

Na Podkarpaciu brakuje miodu spadziowego 2021
Kiepski sezon dla pasiek z Podkarpackiego Jakub Wojas

Polski Związek Pszczelarski interweniuje w sprawie refundacji dla pszczelarzy 2020
Czy interwencja PZP okaże się skuteczna? Jakub Wojas
