Portal Pszczelarski

Jaki osyp pszczół po zimowli 2017?

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo warmińsko-mazurskie pszczelarstwo podkarpackie pszczelarstwo lubelskie zimowla pszczół zimowla pszczół 2017 Józef Zysk Tadeusz Dylon Piotr Różyński Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Olsztynie Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie

Redakcja serwisu Farmer.pl postanowiła sprawdzić jak wygląda osyp pszczół po zimowli w 2017 roku. W tym celu przeprowadziła wywiad z panami: Józefem Zyskiem, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, Tadeuszem Dylonem, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie i Piotrem Różyńskim, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie.

Trzej prezesi wskazali, że trudno jeszcze określić faktyczną sytuację z racji tego, że nie we wszystkich pasiekach odbyły się obloty, jednak zarówno u pszczelarzy zrzeszowych w WZP w Olsztynie, jak i pszczelarzy z WZP w Rzeszowie osyp mieścił się w procencie ubytków naturalnych.

Niepokojące doniesienia jakoby po zimowli populacja pszczół w województwie warmińsko-mazurskim zmniejszyła się o połowę są zatem prawdopodobnie jedynie pogłoską. Józef Zysk podkreśla, że jest po rozmowach z częścią pszczelarzy, którzy uważają, że pszczoły przezimowały całkiem dobrze. Oczywiście były przypadki u niektórych pszczelarzy, że większość pszczelich rodzin nie przezimowało, ale taka sytuacja ma miejsce praktycznie każdego roku. 

Prezes WZP w Olsztynie podkreślił również, że problem z zimowlą pszczół mogą mieć bardzo duże pasieki, kilkusetpniowe. Argumentuje to tym, że pszczelarz nie może poświęcić tyle samo czasu na każdą rodzinę co pszczelarz posiadający kilka, kilkanaście pni. Właściciele dużych pasiek nie przykładają wagi do szczegółów i tym samym są bardziej narażeni na straty niż pszczelarze, którzy "chuchają i dmuchają, leki stosują, sprawdzają osyp".

Tadeusz Dylon dodaje, że w tym roku zima była lepsza niż w poprzednich. Skarży się jedynie na ataki dzięciołów.

Piotr Różyński wskazuje również, że marzec jest miesiącem, w którym wyjaśni się bardzo wiele. Dłuższe ochłodzenie może sprawić, że pszczoły mogą osypać się jeżeli były źle zazimowane (np. z przyczyn braku pokarmu).

Opracowano na podstawie:

Dziennik Polski, Pszczoły czekają na wiosnę, http://www.dziennikpolski24.pl/region/a/pszczoly-czekaja-na-wiosne,11829347/, Data publikacji 2017.02.27 r., Data odczytu: 217.03.07 r.

Farmer.pl, Za wcześnie na ocenę, jak przezimowały pszczoły, http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/inne-hodowle/za-wczesnie-na-ocene-jak-przezimowaly-pszczoly,70101.html, Data publikacji: 2017.03.06, Data odczytu: 2017.03.07

SadyOgrody.pl, Jak przezimowały pszczoły?, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/jak_przezimowaly_pszczoly,9008.html, Data publikacji: 2017.03.07, Data odczytu: 2017.03.07.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 8770

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2017-03-07 19:42:35

nie wiem jak u was ale u mnie gladko przeszly zime pszczoly mruz spowodowal ze nie wylatywaly i dobre zazimowanie pzynioslo efekt ze mam wszystkie rodziny

blondynekkrk 2017-03-13 20:24:25

Chyba ta zima była wbrew pozorom jedną z lepszych dla dziewczyn. Nie słyszy się tak wiele, że całe pasieki wymarły.



  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Szybki piernik z miodem na święta

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL