Portal Pszczelarski

Miód kubański - ekologiczny produkt pszczeli z Kuby

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo kubańskie miód ekologiczny miód kubański miód z Kuby

Cygara, rum i owoce morza to trzy kluczowe produkty eksportowe Kuby. Na czwartym miejscu, co pewnie wielu zdziwi, znalazł się miód. To produkt wytwarzany tradycyjnymi, ekologicznymi metodami. Powód? Dokładnie taki sam jak w większości krajów trzeciego świata - bieda oraz uwarunkowania polityczne.

Miód kubański wyprzedził w zestawieniu produktów na eksport m.in. cukier z trzciny cukrowej oraz kawę.

Theodor Friedrich, przedstawiciel Organizacji Żywności i Rolnictwa ONZ dla Kuby, określił smak miodu z Kuby jako specyficzny. Wskazał jednak, że jego jakość jest powszechnie uznawana za bardzo wysoką i co więcej, że może być on certyfikowany jako ekologiczny.

Upadek Związku Radzieckiego w 1991 roku, kluczowego partnera handlowego Kuby, oraz embargo handlowe ze Stanami Zjednoczonymi, uwarunkowały ekologiczne metody rolnictwa oraz w znacznym stopniu spowolniły rozwój pszczelarstwa kubańskiego. Inną kwestią jest możliwość działania pszczelarzy z Kuby na własną rękę. Ta można powiedzieć, że nie istnieje. Każdy kubański pszczelarz wyprodukowany miód sprzedaje rządowi po cenach ustalanych na światowym rynku. To władze Kuby biorą odpowiedzialność za jego eksport. Oznacza to, że z jednej strony mają gwarancję skupu miodu, ale z drugiej strony mają ograniczone pole do samodzielnej dystrybucji i zwiększania tym samym szansy na większy zysk.

W 2014 roku produkcja miodu na Kubie wynosiła 7200 ton o szacunkowej wartości 23,3 miliona dolarów (dane FAO). W porównaniu do globalnych producentów miodu, jak Chiny czy Turcja, pszczelarski przemysł kubański jest dość niewielki. Ma jednak potencjał, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że cena miodu jest zdecydowanie wyższa niż chociażby ropy naftowej.

Czy wykorzysta go? To pytanie, na które odpowiedź prawdopodobnie otrzymamy w najbliższych latach. Ocieplenie stosunków z USA może wróżyć większy napływ środków pieniężnych i zwiastować, w zależności od decyzji kubańskich władz: albo stabilny rozwój ekologicznego pszczelarstwa, albo ulegnięcie lobbingowi dużych koncernów chemicznych i zastosowanie pestycydów. Jeden z pszczelarzy kubańskich zaproszonych przez Reuters do wywiadu wskazał brak problemów z pogłowiem pszczół jako rezultat niestosowania środków ochrony roślin.

Czy ma rację? Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych podkreśla w wynikach swoich badań, że stosowanie środków owadobójczych na bawełnę i gaje cytrusowe może szkodzić populacji pszczół. Wpływ na zmniejszające się w USA i Kanadzie pogłowie pszczół mogą mieć również zmiany klimatyczne, choroby oraz zmiany w użytkowaniu gruntów.

Opracowano na podstawie:

Pomijane Wiadomości, Kubański ekologiczny miód przetrwał dzięki embargo USA, http://pomijane.pl/kubanski-organiczny-miod/, Data publikacji: 09.02.2017 r., Data odczytu: 11.02.2017 r.

Reuters, Cuba's organic honey exports create buzz as bees die off elsewhere, http://www.reuters.com/article/us-cuba-farming-honey-idUSKCN0VI172, Data publikacji: 09.02.2016 r., Data odczytu: 11.02.2017 r.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3404

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2017-02-11 18:42:07

Myślę, że nie są to jakiś gigantyczne ilości i raczej nie zagrożą Polsce :) Poza tym kto by chciał importować miód z Kuby do Polski? Chyba tylko dla koneserów i za grubą kasę...

Adam_Poch

2017-02-27 21:26:54

Nie wiedziałem, że kubański miód jest tak pożądany. Szkoda, że nie ma więcej informacji o jego właściwościach i cechach organoleptycznych.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.