Portal Pszczelarski

Praca pszczół inspiracją dla wynalazców

pszczoły ciekawostki pszczele

To, że nauka jest matką wynalazków wie każdy. To, że przyroda inspiruje do rozwiązywania problemów życia codziennego wie coraz więcej z nas.

Naukowcy dowiedli, że budowa plastrów miodu nie jest przypadkowa. Pszczoły budują plastry według pewnego schematu. Optymalizują w ten sposób zarówno swoją pracę, jak również zużycie wosku. Konstrukcje przez nie tworzone są niezwykle wytrzymałe. M.in. sposób ułożenia ścian i krawędzi woskowego plastra stał się bodźcem do stworzenia konstrukcji niemożliwych do przebicia bezawaryjnych opon do pojazdów wojskowych oraz nadwozia do bolidów Formuły 1. [1]

Podział ról w rodzinie pszczelej stanowi również inspirację dla liderów organizujących pracę zespołu. Dopasowanie umiejętności jednostki do potrzeb grupy jest czymś bardzo istotnym dla osiągnięcia zamierzonych celów. Dzięki podglądaniu pszczół, menedżerom dużych przedsiębiorstw łatwiej jest sprostać zadaniom, nie krzywdząc i nie nadwyrężając przy tym poszczególnych person. 

Opracowano na podstawie:

[1] WP Tech, Najlepsze technologicze rozwiązania tworzy natura. Zobacz czego uczą nas mrówki i pszczoły, http://tech.wp.pl/najlepsze-technologiczne-rozwiazania-tworzy-natura-zobacz-czego-ucza-nas-mrowki-i-pszczoly-6089601129632897g, Data publikacji: 10.02.2017 r., Data odczytu: 11.02.2017 r.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1474

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu